Bayburtlu Celali
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Bayburtlu CelaliŞairler

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Bayburtlu Celali

1850-1915. Bayburt’un Tahsini köyünde doğdu. Asıl adı Ahmet’tir. Küçük yaşlarda şiire ilgi duymaya ve söylemeye başladı.

Dağda çobanlık yaparken uyuyakaldı ve rüyasında bazı insanların koluna bir bilezik taktıklarını gördü. Uyandığında kendinden geçmiş bir durumdaydı ve otlattığı hayvanları gündüzden geri getirdi. Celali’nin davranışlarında bir tuhaflık gören köyün ileri gelenleri, hocayı getirerek derdine çare bulmaya çalıştılar. Hocaya bazı deyişlerle gördüğü rüyayı anlatan Celali’nin aşık olduğuna uzun süre kimse inanmadı. Hatta deli olduğu görüşüne varanlar oldu.

Köyünde bir süre çobanlık yapan Celali, daha sonra Bayburt’un Sünür köyüne giderek, Hacı Hoca adlı kişinin yanında medrese eğitimi gördü.

Geleneklerin tersine herhangi bir çalgı çalmayan Celali, bütün şiirlerini doğaçlama söylemesiyle bilinir. Şiirlerinde döneminde karşılaştığı, yaşadığı olayları işlediği gibi, tasavvuf ağırlıklı olmak üzere hemen her konuyu işledi. Yakın arkadaşı ve köylüsü Mahmut, Celali’nin şiirlerini besteleyip yayılmasına katkıda bulundu.

Bayburtlu Celali bir süre Erzurum ve Erzincan yörelerinde dolaştı. Karşılaştığı birçok aşıkla yakınlık kurdu, deyişmelerde bulundu. Özellikle kendi çağdaşlarından Aşık Sümmani’yle dostluk kurdu.

Celali’ye ilişkin Salim Haşlak’ın hazırladığı »Bayburtlu Celali« (1963) adlı bir araştırma yayımlandı.


 
Seni gören aklı zay olur elbetServ-i serin halka saye bağlanmışNe boyda ser çektin a serv-i kametElif zülfüsarın baya bağlanmışYanağın tebarek katsem suresiErrahman okunur cismin turesiAllamel esmada ismin suresiİki mim bir dal’ı haya bağlamışCelali saildir kapında dilberHüsnün pertevinden bir buse isterDediler muteber bir delil gösterDedim hüccet vedduhaya bağlamış

 
Aşk ile sasarıp saht olan aşıkMaşukun halinden yanmamış bilmezMaksudu Leyla mı yoksa mevla mıNuş edip cürasın kanmamış bilmezBakıp engüşlere çekse kemanınZerre ile kaynatırdı ummanınSüleyman tahtında dostu düşmanınSadaret sedrinden inmemiş bilmezCelali bend etme kemter gedayiSümmün bükmün guş eylemez nidayıBir keştüban kemal üzre hüdayıRüzigar aksine dönmemiş bilmez