Çukurbaş yılan
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Çukurbaş yılanÇukurbaş yılan ya da çukurbaşlı yılan (Malpolon insignitus), Colubridae familyasından Kuzey Afrika, Kıbrıs, Suriye ve Türkiye'de görülen 200 cm uzunluğunda zehirsiz bir yılan türü. Yakın zamana kadar Malpolon monspessulanus türünün iki ayrı alt türü (Kuzey Afrika'daki Malpolon monspessulanus insignitus ile Doğu Akdeniz'deki Malpolon monspessulanus fuscus) olarak sınıflandırılıyordu.

Morfoloji

200 cm boyundadır. Başın üst tarafında, gözler arasında, boyuna bir çukur bulunur ve adını buradan alır. Zehri insan için etkili olmayıp ancak kertenkele ve benzeri avlarını zehirleyerek yakalamaya yarar.[1] M. Monspessulanus türüne benzer, yalnız erkeklerinde "eyer" bulunmaz.

Habitat

Taşlık, kayalık alanlarda görülür.[1]

Alt türleri

İki alt türü vardır

  • Malpolon insignitus fuscus (Fleischmann, 1831)
  • Malpolon insignitus insignitus (Geoffroy De St-hilaire, 1827)
Yayılımı

Doğu Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Kuzey Mısır, Filistin, İsrail, Ürdün, Suriye, Türkiye, Yunanistan (Korfu), Kıbrıs, Irak, İran ve Lübnan'da dağılım gösterir.

Türkiye'de yayılımı

Türkiye'de Karadeniz bölgesi hariç bütün bölgelerde (Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu) rastlanır.


Sürüngenler

Komodo ejderi  I   Akdeniz sakanguru    I    Kafkas keleri   I   Dikenli keler   I   Bukalemun   I   Trabzon kertenkelesi   I   Kör yılan   I   Kocabaş yılan   I   Çukurbaş yılan   I   Yarı sucul yılan   I   Damalı su yılanı   I   Amanos yılanı   I   Boynuzlu engerek   I   Koca engerek   I   Çayır engereği   I   Şeritli engerek   I   Ağrı engereği   I   Wagner engereği   I  Çöl kobrası  I  Çıngıraklı yılan  I  Zehirli yılan   I  Gabon engereği   I  Engerekler  I  Nil kaplumbağası  I  Yeşil kaplumbağa   I   Çizgili kaplumbağa   I   Kafkas keleri   I   Caretta caretta