Engerekler
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» EngereklerEngerekler (Viperinae), zehirli yılanlar familyası engerekgillere ait Asya, Avrupa ve Afrika'da bulunan bir altfamilya grubudur. Engereklerin ayırt edici özelliği kardeş grup çıngıraklı yılanlar için karakteristik olan çukur organından yoksun olmalarıdır. Bu altaileye ait tanımlanmış 12 cins ve 66 tür bulunur. Kutup Dairesi'nde bile bulunabilen Vipera berus dışındaki türlerin neredeyse tamamı tropikal veya subtropikaldır.

Cinsler Cins Yazar Tür Alttür.* Yerel ad Dağılım
Adenorhinos Loveridge, 1930 1 0 Uzungwe engereği Orta Tanzanya: Udzungwe ve Ukinga Dağları.
Atheris Cope, 1862 8 1 Çalı engereği Güney Afrika hariç tropikal Sahra Altı Afrikası
Bitis Gray, 1842 14 2 Şişen engerekler Afrika ve Arap Yarımadası'nın güneyi
Cerastes Laurenti, 1768 3 0 Boynuzlu engerekler Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ve İran
Daboia Gray, 1842 1 1 Russell engereği Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Nepal, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Çin (Kwangsi ve Kwantung), Tayvan ve Endonezya (Endeh, Flores, doğu Java, Komodo, Lomblen Adaları).
Echis Merrem, 1820 8 6 Benekli engerekler Hindistan ve Sri Lanka, Ortadoğu'nun bir bölümü ve Afrika'nın ekvatorun kuzeyinde kalan kısmı.
Eristicophis Alcock and Finn, 1897 1 0 McMahon engereği İran-Afganistan-Pakistan sınır yakınlarındaki Balochistan'ın çöl kısımları.
Macrovipera Reuss, 1927 4 4 Koca engerekler Kuzey Afrika'nın yarı çöl ve stepleri, Yakın Doğu ve Orta Doğu ve Ege Denizi'ndeki Milos takımadası
Montatheris Boulenger, 1910 1 0 Kenya dağ engereği Kenya: moorlands of the Aberdare range and Mount Kenya above 3000 m.
Proatheris Peters, 1854 1 0 Lowland viper Güney Tanzanya'nın taşkın ovaları (Malavi Gölü'nün kuzeyinden Malavi ve Beira yakınları boyunca), orta Mozambik.
Pseudocerastes Boulenger, 1896 1 1 Yalancı boynuzlu engerek Sina Yarımadası'ndan Pakisatan'ın batısına kadar.
ViperaT Laurenti, 1768 23 12 Palearktik engerekler Büyük Britanya ve neredeyse Avrupa'nın tamamı Akdeniz'deki bazı adalar, Kuzey Kore, Sakhalin Adası. Ayrıca Kuzey Afrika'da Fas, Cezayir ve Tunus'ta da bulunur.

*) Not including the nominate subspecies (typical form).


Sürüngenler

Komodo ejderi  I   Akdeniz sakanguru    I    Kafkas keleri   I   Dikenli keler   I   Bukalemun   I   Trabzon kertenkelesi   I   Kör yılan   I   Kocabaş yılan   I   Çukurbaş yılan   I   Yarı sucul yılan   I   Damalı su yılanı   I   Amanos yılanı   I   Boynuzlu engerek   I   Koca engerek   I   Çayır engereği   I   Şeritli engerek   I   Ağrı engereği   I   Wagner engereği   I  Çöl kobrası  I  Çıngıraklı yılan  I  Zehirli yılan   I  Gabon engereği   I  Engerekler  I  Nil kaplumbağası  I  Yeşil kaplumbağa   I   Çizgili kaplumbağa   I   Kafkas keleri   I   Caretta caretta