Göller
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» GöllerGöller
 

Doğal Göller
Munzur Dağları ile bu sıranın alt birikimlerini oluşturan Mercan, Avcı, Karasakal Dağları üzerinde ve Bağırpaşa Dağının doruklar bölgesinde, buzul yataklarının ve çöküntü alanlarının suyla dolması sonucunda oluşmuş küçük buzul gölleri ve krater gölleri vardır. Turizm açısından önem taşıyan bu göller Karagöl, Koçgölü, Şer Gölü, Dilincik Gölü, Çimli Gölü, Mercan Gölleri, Katır Gölleri ve Buyer Baba Gölleridir.

Baraj Gölleri
Keban Baraj Gölü,Çemişgezek,Pertek ve Mazgirt ilçelerinin 51 köyünün kısmi arazilerini kaplamıştır. Bu gölün Tunceli yakasında Pertek ve Çemişgezek ilçelerinin Elazığ’a ulaşımını sağlayan feribot iskeleleri vardır.

675 Km2’lik bir alana sahip baraj gölünün yöre iklimi üzerinde olumlu etkileri olmuştur. Keban Baraj Gölüne açılan vadi boylarında ve çöküntü alanlarında iklimin ilin orta ve kuzey kesimlerine göre daha yumuşak hissedilmesi ve bahar mevsiminin daha belirgin olması, göl kıyılarını piknik,kamping gibi rekreasyon etkinlikleri için daha uygun hale getirmektedir. Baraj gölünün Çemişgezek, Göktepe ve Akpazar kesimleri ise sportif balıkçılık için elverişli doğal ortama sahiptir. Ayrıca baraj gölü yüzme gibi etkinliklerin yanı sıra başta rüzgar sörfü olmak üzere çeşitli su sporları için de önemli bir potansiyel yaratmaktadır.


Tunçeli genel Bilgi

Tunceli Tarihçe   I   Tunceli Coğrafi Konumu     I   Tunceli İlçeleri     I   Tunceli Ovaları ve Akarsuları     I    Tunceli Resimleri     I   Tunceli Merkez Köyleri    I    Tunceli İlçeleri Köyler Listesi    I    Tunceli İlçeleri genel Bilgi     I   Tunceli Bitki örtüsü     I   Tunceli Yaban hayvanları      I   Tunceli Ekonomik Yapısı     I    Tunceli Efsaneleri      I   Tunceli El Sanatları    I     Tunceli ilçe Resimleri    I    Tuceli Halk Giysileri    I    Tunceli Halk Müziği    I    Akarsular ve Vadiler     I    Göller    I     Munzur Vadisi Milli Parkı     I    Tunceli Yemekleri