İnsan ve İslam
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» İnsan ve İslam



 

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

ÇAGIMIZ INSANININ ISLAMA IHTIYACI VAR

Islam dini, hedefi insan olan ve Ilahi hükümler vaaz eden Dinler silsilesinin en son halkasini teskil eder.

        Yüce Rabbimiz ,Kainattaki tüm güzellikleri Insan için, Insani da kendisi için yaratmistir. Yedigimiz temiz yiyecekler. içtigimiz su, teneffüs ettigimiz hava, Aklimiza gelen ve gelmeyen her seyi Rabbimiz bizler için yaratmistir.

     Yagmurun yagmasi, Rüzgarin esmesi, Günesin dogmasi ve Dünyamizi aydinlatip Isitmasi, Insan ve diger canlilar içindir Ancak Allah-Teala vermis oldugu akildan dolayi yalniz insani, kendisine muhatap kilmistir. Cennet ve Cehennemde yalnizca insan için yaratilmistir. Amelleri muktezasinca, Insanin Ahiret mekani olacaktir.

Aziz kardesim! Insanin Akli olmasaydi , diger canlilarla ne farki olacakti? Hemen ifade edelimki; hiçbir farki kalmazdi. Çünkü, insani düsünceye iten, evrenin sinirsizliginda gezintiye götüren, aklindan baska bir olgu degildir.

Yüce Rabbimizin , en güzel sekilde yaratip, manevi cevherle müsahhas kildigi insani, Kutsal bir varlik kabul edip sevmek, Müslüman'in temel prensibi olmalidir.

Unutmayalimki ; canlilar arasinda, Ilahi vahye muhatap Insandir. Islam dininin Formüle ettigi Ahlak anlayisi, kisisel ve toplumsal iliskilerin belli bir sisteme oturtulmasi için çok önemlidir. Islam: Insan yasantisina belli bir kistas getirerek onun Ruhen ve bedenen olgunlasip, yücelmesini saglar. Bunun içindirki; Islam-i degerler; Kur'anin gerçek manada yasandigi toplumlarda kimligine oturmustur.

Islamin yasanmadigi toplumlar da ise, insani degerler yok olup, Birey hayvansal çizgiyi asamayarak kimlik bunalimina sürüklen-mistir.Yemek, Içmek,Uyumak gibi davranislar Ruhsal yönü olmayan, hayvanlarla ortak özelliklerimizdir. Iste,Islam dininin ortaya koydugu kavramlar, insani dünyevi kistastan kurtararak, ona dinamizm kazan-dirip ve yüceltmektir. Insanin San'ata, Edebiyata ve Felsefi akimlara yönelmesinde ruhsal yapinin önemi çok büyüktür.

Aziz kardesim! Kur'an-in ortaya koydugu ilahi anlatimin muha-tabi tüm insanliktir. Bu ilahi anlatimi, gönüllere tasiyip dokuyan kimseye Idealist Müslüman denir. Tipki Bal arisinin kovani önce temizleyip, sonrada çiçeklerden emdigi siviyi Bala dönüstürerek, Özenle ve sabirla petege isledigi gibi, Müslüman' da Islam-i degerleri büyük bir sabirla, diger Insanlarin gönüllerine tasimalidir. Bu hususta! en büyük önder Hz. Muhammed (sav) dir. O büyük insan, hiç kimseyi düsman görmeden, kendisine vahyolunan Kur'an Ayetlerini tüm insanlara sevgiyle anlatiyordu . Hatta Medinelilerin Kendisine gelmeden Mus'ap Bin Ümeyri, Medineye gönderen Hz. Muhammedin kendileriydi. Yine Ilahi vahyi anlat-mak için, Taife giden o büyük Insana, yapilan akil almaz iskenceler karsisinda, ortaya koydugu sabir ve hosgörü asla unutulmamalidir. Islami anlatimda Kendilerine reva görülen, acimasiz iskencelere aldirmadan, o yalniz dua ederdi. Sik, sik arkadaslarina kendisinin Rahmet Peyganberi oldugunu hatirlatti. Çünkü, Hz. Muhammed Efendimiz biliyorduki, Kaynagi ilahi olan bir dine davet edilirken, asla cebir ve siddet kullanilmaz. Yüce Rabbimiz Ayeti kerimesinde “Ya Muhammed ! sen onlara yumusak davranmasaydin onlarin hepsi, yanindan dagilir gider-lerdi” buyuruyor

Aziz kardesim! Asri saadete baktigimizda, akilciligin, hos görü-nün ve sabrin öne çiktigini hemencik fark ederiz. Kendisini Rahmet Peyganberi olarak tanitan bir peyganberin, teblig metodunda cana kiymak, zulüm yapmak , asagilamak. ve asagilayici olmak söz konusu olmadigini görürüz. Din adina cebir ve siddetle insanlari sindirmeye çalismak, Islam-i anlatimla tamamen tezat teskil eder.

Aziz kardesim! Bir seye dikkatinizi çekmek istiyorum! Asri saadette Müsriklerin ne Edebiyatlari, nede kiliçlari Ilahi Vahyin kitleleri aydinlatmasina mani olamamistir .Peyganber halkasi genis-ledikçe genislemis, sevgi çemberi insanligi isittikça, Islamin karsisinda olanlar kilinç birakmak zorunda kalmislardir. Unutmayalim ki; Kaynagi ilahi olan anlatimlar, kiliçlara ve mizraklara tesir etmez, ancak kiliç ve mizrak kullanan beyinlere Tesir eder. Onlari gelistirip, olgunlastirir. Din adina bagirip çagiranlar, kin ve nefret uyandiranlar yaptiklari isin kolaycilik oldugunu bilmelidirler; çünkü bu dava sabir ve hos görüyü gerektirir.

Aziz kardesim! kin ve nefret, seytanin kalbe verdigi vesvesenin eseridir. Islam-i anlatimda bunlara asla yer yoktur. Zalim ve zor-balar , insanlara hiçbir sey vermeden, Tarihin karanlik sayfalarina atilmislardir. Bana soracak olursaniz, enbüyük Cihat, insanlari sevmek derim. Çünkü insanlari sevmek ve onlara hos görülü davranmak nefislere çok agir gelir.Unutmayalimki! ”Allah katinda üstün olman, seni sevmeyeni senin sevmen, sana vermeyene senin vermen sana gelmeyene senin gitmendir.” Bu Hadisi seriftir. Yine Allah-Teala hazretleri Kendisi için birbirlerini seven insan-lari görünce , Yeryüzünden Azabini kaldiracagini Yüce Peygan-berimiz Hadis i kutsilerinde bizlere haber veriyor.

Aziz kardesim! Insanlik Aleminin Islamin Nuruna siddetle ihtiyaci varken, bizler nelerle mesgul oluyoruz. Her Müslüman'in evinde Peyganberimizin veda hutbesi bulunmalidir. Her Müslüman bu Hutbeyi hücrelerine sindirircesine okuyup, ezberlemelidir. Çünkü Veda Hutbesindeki hedef kitle, Kiyamete kadar gelecek tüm Insanliktir. Bu görüsten yola çikarak diyorum ki ! ”Kur'an güzel Ahlaktir “ diye buyuran Hz. Muhammed Efendimize kulak verelim. Insanlar, Kur'an daki güzel Ahlakla tanisirsa dünyamizdaki zulüm, haksizlik ve iskence yerini Adalet ve sevgiye birakir. Dünyada bunca Aç ve Sefil varken , insanlik Alemi ahlak disi iliskilerin ortaya çikardigi seylerle ugrasmaktan belki vaz geçer. Dinimizin yasakladigi Içki, Kumar ve diger menhiyatlarin, top-lumu nasil sikintiya soktugunu hep birlikte görmekteyiz.

Aziz kardesim! Çare Islam'a kosmaktadir . Sorunlarimizin, dertlerimizin,sikintilarimizin çaresi Ilahi bir Reçete olan Kur'an dir Ey Mü'min! Hazreti Kur'anin manasini Ruhuna ve kalbine sindir. Vücut hücrelerin Kur'an-in manasindan vitamin alsin. Kur'an-in lafzini ve manasini çok oku ve anla. Sonra hiç rahatsiz olmadan yasa. Daha sonrada sevgi ve hosgörüyle tüm insanliga anlat. Unutmaki! Teknoloji dislileri arasinda eriyip gitmekte olan Insanlik Aleminin Islam'a ihtiyaci var. Hz. Muhammed (sav)-Efendimize çokca selavat edelim ELFATIHA.
 
                           Cemile Şeker