KALPTE DÖRT KAPI VARDIR
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» KALPTE DÖRT KAPI VARDIRKALPTE DÖRT KAPI VARDIR

Kalbin çevresindeki dört kapi sunlardir. 1- NEFS-I LEVVAME-2-NEFS-I MÜLHIME- 3 SEHRI MUT-MAINNE-4-SEHRI RAZIYE dir.

Nefs-i Emmareye gelince; o kalbin kapisinda durur.Bazanda Leva- meden girerek kalpte kalir.

Nefs-i Emmare, sehveti öne çikararak insanlari kandirmaya çalisir. Nefs-i Emmare, bazi kullarin kalbinden asla disari çikmaz. Devamli olarak kalplerinde kalir ve kalbe sirayet edip , küçük olaylari vesvese vererek mübalagali bir sekilde büyütür ve kalbi daraltir. Kalbi daralan kulun yüzü gülüyor gibi gözüksede; kalbi devamli olarak kin ve nefret doldurur.Çünkü Nefsi emmare kalp sarayina üfleyince, yüzünün tebessümüne karsilik kalbi kin ve nefret kusar.

Aziz kardesim! Nefsi emmare, insani her zaman yanlisa meyil ettirir. Kötülükleri ve günahlarini unutturarak, dogrulari çarpitmaya çalisir.

Ey Mü'min Hakteala hazretleri, Nefs-i emmareyi kan buharin- dan yaratmistir. Isi,gücü günah isleterek insani helake götürmektir. Nefs-i Emmare, insanlari her zaman sehvet ile Kandirarak; yollarini haktan egriye meylettirir. Insanin damarlarinda öylesine hizli dola-sirki; Kisiyi hirsli kilarak aklini basindan götürür. Kisinin kalbini öylesine daraltirki; Insan kedisini tutamayip kalbindeki fenaliklari lisaniyla konusmaya baslar. Böyle kimseler kendilerini asla zapt edemezler. Onlara yapma, etme, ayiptir, günahtir , desen yinede faide etmez. Kulaklari öylesine tutulurki; asla söz dinlemezler. Akillari baslarindan gittigi için ; zaten nasihatta faide etmez. Herzaman egri yola giderler. Dogru yolu arastirmak zahmetine dahi girmezler. Kendilerine dogru yolu gösteren kimseleri hiç sevmezler. Konusmalarini daima sehvetten açarlar. Ciddiyetlerini kaybederek , günahlarla dolu sakaci bir sohbete devam ederler. Konustugu sözlerle önce dostlarinin kalbini kirarlar; sonrada çirkin sakalarla onlari güldürmeye çalisirlar. Böyle kimseler konusmasini çok severler. Ancak sohbetlerinde asla hak kelami bulamazsiniz. Allah-Teala , nefsi emmarenin esiri olan kullarini sevmedigi için; kiyamet günü onlari cezalandirir. Allaha yönelmediklerinden kalpleri asla felaha ermez. Sohbetlerini her zaman serden açtiklari içinde; yüzleri kararmis olarak hasir olurlar

Aziz kardesim! Nefsi emmare sahibi kulun yüzüne siyah bir perde gelir. Kalbi Allah korkusundan yoksun olan kulun, sohbetle-rinde hikmetli bir söz göremezsiniz. Çünkü o herzaman , ser konus- malari tercih eder.

Ey ehli din! unutmaki; Nefsi emmarenin iflasa götürdügü kalbin sahibi , gece ve gündüz Allahin yolundan uzak yasar. Herzaman hakki batil; batili ise hak olarak gösterir. Nefsin arzu-larina uyarak , farz ibadetleri tamamen terk eder. Kalbinden asla hikmetli bir sey geçirmez. Yani yerin, gögün ve insanin yaratilisini asla düsünmez.

Aziz kardesim! Nefsi emmare kalbi zulmet perdesiyle kaplayinca Kalp ilahi nurdan isik almadigi için karanlikta kalir. Kalpteki zulmet ve karanlik kendisini yüzde siyahlik olarak gösterir. Dimaga vuran siyalik ise, kendisini kötü düsünce olarak disa vurur. Yüzde olusan siyah perde, nur perdesini tamamen kapatir. Ancak bu sirri her göz görmedigi için; yüzdeki zulmet nisaninin farkina varamaz. Yüzdeki zulmet perdesini görmek için mutlaka basiret ehli olmak gerekir. Yüzdeki zulmeti fark eden ehli basiret aglayip gözyasi döker. Ey din ehli! Allah taalanin güzel isimlerini zikir ederek yüzünü nurlandir. Sunu unutmaki! kalbi Nefs-i emma-renin esaretinde olan kul, kendisini emniyette hissettiginden; kalbinde Allah korkusundan eser kalmaz . Herkim Allah (cc) dan korkup gözyasi dökerse, kurtularak Cenneti merdiyeye dahil olur. Dünya hayatinda kendinden emin olan kimsenin ise; Ahirette azap çekmesi kaçinilmazdir.Çünkü kisinin kendisini emniyette hissetmesi Nefs-i emmareden gelir.

Aziz kardesim! Nefs-i emmare çok büyük günahlari önemsiz gibi gösterirken; Çok küçük iyilikleride büyüterek kulun, övünmesine yardimci olur.