KALPTEKİ DÖRT DÜŞMAN
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» KALPTEKİ DÖRT DÜŞMANKALPTEKİ DÖRT DÜŞMAN

 

Aziz kardesim! Kalbin çevresinde dört düsman vardir. Mü'min her an Allah ile olabilmesi için; Kalbini çevreleyen bu dört düsmani yok etmesi gerekir. Bu dört düsman sunlardir.

1-SEYTAN-I LAIN. 2-NEFS-IEMMARE. 3-MUHABBETI DÜNYA. 4-GÜRÜLTÜ, SAMATA VE SUI ZAN.

1-SEYTAN-I LAIN.- Aziz din kardesim! Seytan, insanin en büyük düsmanidir. Ondan kurtulmak için, her nefeste Allah dememiz gere- kir. Allah-Teala Hazretlerinin seytani atesten yarattigini bilerek, o mel'unun serrinden Allaha siginmamiz gerekir.

Ey din ehli! Allah-Teala hazretleri, seytani atesten yartmistir. Seytanin kendisi cismi latif (görünmez) oldugundan, vücudumuzu kusattiginin farkinda dahi olamayiz. Damarlarimizin tümüne sirayet ettigi için; bizi daima kötülüge yöneltir. Seytanin kendisi kalpte bulunmasina ragmen; Her zaman insani damardan etki altina almaya çalisir. Kalp gözü açik olan Mü'minler, Seytanin halini gördüklerinden; onun oyununa asla gelmezler. Allah'in bir hikmeti-dir. Seytan bir yandan kalbe vesvese verirken, diger yandanda, kalbi perdelemeye çalisir. Yani hem kalpteki ilahi nuru kaldirir ve hemde kalbi zulmet ile doldurur.

Aziz kardesim! Allahü teala'nin recm ettigi Seytani, vücudundan kovmak için uyanik ol. Her nefeste Allah demeye çalis.

Aziz kardesim! Seytanin hiylesi öylesine çesitlidirki; bazan hayirli amelleri görmezlikten gelir. Ancak yapilan iyi amellerin sonunu, mutlaka serre götürür. Yani, ibadetinde riya ve gösteris yapan kullar, kendilerini Seytanin pençesin den asla kurtaramazlar.

Ey Mü'min! unutmaki! Kalbe atilan ser düsünceler, dile gelen kötü sözler ve küfürler, Seytanin eseridir.O, insani öyle siddetli bir sekilde kandirirki; Namazdan tamamen uzaklastirir.Bazende kan-dirdigi kisilere, halk içinde Namaz kildirir. Sonra Namazi ile kisiyi övündürür. O kul! Riya ve gösteriste öylesine ileri giderki, aslinda çok cimri oldugu halde, cömert kesilir ve herkese ikram eder.

Seytanin vesvese verdigi kisiler öylesine gazaba gelirki; Söz konusurken gözlerinden adeta simsekler çakar. O ,tertemiz vücudunu , günah isleyerek kirletir.Bazanda kullarin agizlarina gem vurarak, dogrudan ve hakikatlerden uzaklastirir. Bunca hiyle-lerle , insani yoldan çikarmaga çalisan Seytan,aslinda çok zayiftir. Çünkü: Cenabu hak onu Ulu Dergahindan kovmustur. Kendisine mahsus zayif tuzaklarla, insani yoldan çikarmaya çalisir. Fakat Seytanin hiyleleri , ancak dünyayi seven insanlara tesir eder.

Aziz kardesim! Seytan insanlarin düsüncelerini daima dünya sevgisi üzerine yogunlastirirken; Ahiret hayatini tamamen unuttur- maya çalisir. Seytana her kim uyarsa atesi onu yakar. Eger Seytan ile nefs-i emmare birlesirse; onlarin vesvesesinden dolayi insanin kalbi Allah kelamina tamamen daralir. O kisiye Allah demek okadar zor gelirki; sabahtan aksama kadar sirtinda tas tasimayi, birkere Allah demeye tercih eder. Seytan ve nefs-i emmare vesvese vererek kalbi güldürürler. Böylece insan kalbindeki dar-ligin kalktigini zanneder. Bunun içindirki ; Seytanin ve nefs-i em-marenin yönlendirdigi insanlar, mutlulugu her zaman günahlarda ararlar.Namaz kilmak yerine içki içerek, kumar oynayarak, gürültü ve samatali yerlerde vakit geçirerek , tatmin olmaya çalisirlar. Allah-Tealayi anmak yerine; bos konusmalarla vakit öldürürler. Böylece rahat olduklarini zannederler. Kendilerini bu yanlislara yönlendirenin Seytan ve nefs-i emmare oldugunu asla fark edemezler.

Aziz kardesim ! Seytanin kalbe verdigi vesvese ile, Mü'minin kalbinden Allah korkusu çikar. Allah korkusu kalbinden giden kisi ise , insanlardan korkmaga baslar. Allahtan utanmak yerine insanlardan utanir. Iste böyle kullarin yasantilari çok sikintili ve çok çilelidir. Haktaala Hz.leri Yüce Kur'an-inda, düsmanlarimizdan korkmamamizi bizlere tavsiye ediyor. Eger bizler gerçek Mü'min isek, Allahtan korkalimki ; Allahütaala hazretleri bizlere sikinti vermesin.

Aziz kardesim! Bir Mü'min manevi düsmanlarinin hepsini taniyip bilmeli ve Allahi kalbine almaliki; huzura ersin. Allahtan kork-maliki; gizli ve açik düsmanlarindan emin olsun. Eger bir kul gece ve gündüz hakki tesbih ederse; Bütün insanlardan ve Mahlukat-tan yana olan korkusundan emin olur. Umduguna nail olur. Bir kimse hak yoluna girerse; Bütün insanlar, ondan heya edip saygi duyarlar. Herkimki; kalbindeki iman hücresini Allahi zikirle nurlandirirsa!O Kisiden insanlar ve cinler taifesi dahi, heya eder.

Aziz kardesim! Ihlasli kullarda bazan Seytanin vesvesesini engelle yemezler. Ancak yaptigi hatayi anlayip, tövbe ederek, Allahtan affedilmelerini isterler.

Ey bizleri ve cümle Mahlukati yaratan rabbimiz! Bizlerin ve bizler gibi günahkar kullarinin dualarini kabul eyle. Bizlere yardimci olup; Seytanin hiylelerinden bizleri koru. Bizleri ihlasli kullarin-dan eyle. Gerçi vücut bulan bütün iyilikler , senin izninledir.

Ey Allahim! Herseyin iyisini sen bilirsin. Sen bizleri , imani kamil ve amelisaliha ile göçür. Marifet ilminin kapilarini biz-lere aç . Raziye ve Merziye kapisinda olmak bizlere nasip eyle. Resuli Ekrem efendimizin Sefaati alilerini üzerimizden eksik etme. Amin, bi hörmeti seyyidel mürselin velhamdülillahi Rabbil alemin.

2-NEFS-I EMMARE-Ey din kardesim! Nefs-i emmarenin serrin- den emin olmak için; öncelikle onu tanimamiz gerekir. Nefsi emmare . damarlarda çok hizli bir sekilde dolasir. Zahiri bir cüssesi olmamakla beraber, Onun vücuttaki varligini dil ehli ayan beyan görür.

Aziz kardesim! Haktaala hazretleri Mü'mini yaratirken , kalp sa-rayini çok ziynetli kilmistir. Kalbin en derin noktasinda nur zerresi vardir. Bu nur zerresi devamli olarak yanmaktadir. Iste Nefsi em-mare denilen düsman, bu nur zerresinin çevresini sarmaya çalisir.

Ey din kardesim! Haktaala hazretleri kalbi yaratirken; Kalbin çevresinde dört kapi insa etmistir. Kalbin merkezini safi nurdan yaratarak; çevresini perde ile kaplamistir.