Kürkçübaşı mescidi
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Kürkçübaşı mescidiKürkçübaşı mescidi

TARİHİ:

 Yedikule caddesindeki bu cami H.1022/M.1613 kapısı üzerindeki kitabesine göre Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır.Yedikule Zindanlarına çok yakındır. Mimarı belli olmayan caminin duvarları kagir,çatısı ahşap,minaresi taş ve tuğladan almaşık örgülü olup tek şerefelidir.Kadınlar mahfili vardır.Fatma Hatun tarafından koydurulan minberi ahşaptır.Cami kapısı üstündeki H.1288/M1871 tarihli besmele caminin tamiri sırasında yazılmıştır.Avlusunda lale,gül ve meyva motiflerinden kabartmalı ve süslemeli su tekneleri bulunmaktadır.

MİMARİ YAPISI :

Mescidin ikinci kapısında; “Didiler bin yirmi ikide yad olsun.Yapıldı mescidi Hacı Hüsrev Ruhu Şad olsun” ibaresi bulunmaktadır.Cami 1945’te Rahmi Gezer adında bir hayırsever tarafından tamir ettirilmiştir.Caminin 150m. Kıblesinde istasyon caddesinde Kasab İlyas adında bir caminin kalıntıları mevcuttur.Ayrıca Yedikule Zindanları içerisinde Fatih devrinde inşa edilmiş ancak günümüze şerefesine kadar minare gövdesi ulaşabilmiş bir mescid bulunmaktadır.

MEŞRUTASI :

Bu caminin 1927 tarihli muattal bir çeşmesi vardır.Musalla taşı ,yeraltı abdest alma yerleri ve meşrutaları olan ceminin bir imam hatibi olup, vakit namazlarında 50-60 Cuma Namazlarında ise 300 cemaati vardır.