Lütfi Paşa Mescidi
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Lütfi Paşa MescidiLütfi Paşa Mescidi

TARİHİ:

 Fındıkzade, Ordekkasap Mahallesi Lütfi Paşa Sokağında bulunan bu camini banisi Defterdar Ahmet Çelebi olup, XVI.yüzyılın başlarında kendi adına yaptırmıştır. Vakfiye tarihi ise H.900/M.1494’dür. Yakınında Lütufpaşa hamamı ve çeşmesi bulunması nedeniyle de Lütufpaşa Mescidi diye şöhret bulmuştur. Bu cami yapıldığı tarihten itibaren birçok tamir ve tatilatlar geçirmiştir. Son olarak mahalle halkının katkılarıyla 1958’de tamir edilmiştir.

MİMARİ YAPISI :

Plan olarak kagir, geniş saçaklı, kiremit örtülü, beton tavanlı ve geniş bir bahçe içinde olan bu caminin mihrabı, kürsüsü, minberi ve duvar etekleri Kütahya çinileriyle, diğer duvarların etekleri ise on sıra halinde fayansla kaplanmıştır. Ölçüleri, 7.40 x 12.60 m. Duvar kalınlığı 80 cm.dir.

MEŞRUTASI :

Aynı çatı altında eklenen son cemaat yeri sayesinde vakit namazlarında 60, Cuma namazlarında 750-1000 kişiye kadar cemaat namaz kılabilmektedir. Şadırvan ve abdest alma muslukları, tuvaleti, musalla taşı ve meşrutaları bulunan camide bir imam-hatip ve bir müezzin-kayyım görev yapmaktadır