Mimar Hayreddin Mesci
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Mimar Hayreddin MesciMimar Hayreddin Mesci

TARİHİ:

            Yeniçeriler caddesindeki Mimar Hayreddin Camii, II. Bayazid devrinin tanınmış mimarlarından Üstad Mimar Hayreddin tarafından yapılmıştır. İnşa tarihi ise belli değildir. Daha sonra,1898’de yanmış kapı kitabesinde belirtildiği şekilde II. Abdülhamid tarafından yeniden yaptırılmıştır.

            1488 tarihli vakfiyesine göre muhtelif yerlerde odalar,dükkanlar ve müezzin için bir oda vakfedilmiştir.Gelirinden imama gündelik 4,müezzine 3, cüzhana ayda 20,tevliyete gündelik 3 akçe tahsis edilmiştir.Ayrıca kandil ve hasır için ayda 13,Regaip ve berat kandillerinde yemek için ayda 12,5 akçe ayrılmıştır.

MİMARİ YAPISI:

            Cami,tuğladan fevkani olarak inşa edilmiştir.Ahşap bir çatısı vardır.Altında ve yanlarında dükkanlar bulunmaktadır.Üç yanı binalarla çevrili olduğundan, cadde üzerinde olmasına rağmen güçlükle fark edilmektedir.Tuvaleti ile abdest alma yeri alt ön kısmında yer almaktadır.Caddeye bakan cephesinde biri büyük, beşi küçük olmak üzere altı,mihrap yönünde de yine aynı küçüklükte altı penceresi vardır.109 metrekarelik beş köşeli bir alanı  alçak bir kubbesi bulunmaktadır.İç kısmı badanalı ve sadedir.

            Camiye cadde tarafındaki tek bir kapıdan girilmektedir. Küçük bir sahnı ve bu sahnın üzerinde bir de balkonu bulunmaktadır. Ayrıca mihrap yönünde tek şerefeli bir minaresi vardır.         

MEŞRUTASI:

            Caminin abdest alma yeri  ve tuvaleti bulunmaktadır.   

            Mimar Hayreddin Camii’nde halen bir İmam-Hatip  görev yapmakta olup,  vakit namazlarında ortalama 15  Cuma namazlarında  55 cemaati bulunmaktadır.