Mimar Mehmet Ağa Mescid
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Mimar Mehmet Ağa MescidMimar Mehmet Ağa Mescid

TARİHİ:

             Vefa’daki Katip Çelebi caddesi’nde tek kubbeli ufak bir camiidir.Hadika, Fatih Vakfı Ruznamecisi Zeyni Mehmet Efendi’nin Medresesinin dershanesi olduğunu ve cibali yangınında yanıp evi karşısında olan Koca Mimar Mehmet Ağa tarafından yenilendiği ve bir minare ilave edildiğini ifade etmektedir.İmam ve müezzin vazifelerini de Sultan IV.Murad’ın imamı, Evliya Mehmet Efendi tayin etmiştir.

            Camii perişan ve harap bir halde, nalbant ve demirci dükkanı olarak kullanılırken 1965 yılından sonra tamir ve ihya edilerek hizmete açılmıştır.       

MİMARİ YAPISI:

            36 metrekarelik küçük bir alana sahip olan bu caminin duvarları iki sıra ve bir sıra kaba yonma taşla örülmüştür.6 metre çapında bir kubbesi ve tek şerefeli bir minaresi vardır. Minarenin gövdesinde sade tuğla kullanılmıştır.

            Caminin aslında Zeyni Mehmet Efendi medresesinin dershanesi olduğunu söyleyen E.H.Ayverdi, bugün burasını mescid olarak zikretme olduğumuzu belirtmektedir. Gerçekteyse hücrelerden iz kalmamıştır.

MEŞRUTASI:

            Caminin iki adet lojmanı, abdest alma yeri ve tuvaleti  bulunmaktadır.

            Camiin bir İmam-Hatip kadrosu bulunmaktadır. Vakit namazlarında ortalama 60, Cuma namazlarında yaklaşık 200 cemaati vardır.