MTA Tabiat Tarihi Müzesi
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» MTA Tabiat Tarihi Müzesi Türkiye Cumhuriyeti'nin yaraticisi Atatürk'ün emriyle 1935 yilinda kurulan MTA Genel Müdürlüğü bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi, 7 şubat 1968 tarihinde bilim dünyasi ve halkin hizmetine açilmiştir. MTA Genel Müdürlüğü'nün kuruluşundan bugüne kadar yapılmakta olan jeolojik, mineralojik, paleontolojik, araştırma ve çalışmaların yanı sıra, fakültelerimizin yerbilimleri ile ilgili bölümlerinin yapmış / yapmakta olduğu bilimsel ve teknik araştırmalar sonucu

Türkiye Cumhuriyeti'nin yaraticisi Atatürk'ün emriyle 1935 yilinda kurulan MTA Genel Müdürlüğü bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi, 7 şubat 1968 tarihinde bilim dünyasi ve halkin hizmetine açilmiştir. MTA Genel Müdürlüğü'nün kuruluşundan bugüne kadar yapılmakta olan jeolojik, mineralojik, paleontolojik, araştırma ve çalışmaların yanı sıra, fakültelerimizin yerbilimleri ile ilgili bölümlerinin yapmış / yapmakta olduğu bilimsel ve teknik araştırmalar sonucu

toplanan materyallerden 10.000 adedi teşhirde sergilenmekte ve 75.000 adedi depolarımızda muhafaza edilmektedir. Bu haliyle MTA Tabiat Tarihi Müzesi, yerbilimlerinin tüm evrelerine ait her türdeki materyalin saklandığı, korunduğu, bunların içindeki en seçkin örneklerin uluslar arası standartlara uygun, bilimsel ve eğitsel şekilde sergilendiği bir müzedir. MTA Genel Müdürlük binası içinde 4000 m² lik bir alanda yer alan Tabiat Tarihi Müzesi 3 kata yerleştirilmiş 5 bölümden oluşmaktadır.
Giriş katı tümüyle paleontolojiye ayrılmış olup bu katta yaklaşık 6400 fosil materyali sistematik bir şekilde sergilenmektedir. Bu bölümde ABD'den satın alınmış olan etobur bir dinazorun (allasaurus) fosil iskelet mulajı, Fransa Tabiat Tarihi Müzesi tarafından müzeye armağan edilen ve 15 milyon yıl önce Fransa'da yaşamış fillerin atalarından birine (trilophodon angustidens) ait mulaj kalıbın yanı sıra Kahramanmaraş / Gavur Gölü bataklığında bulunan ve M.Ö. 1000. yılın ikinci yarısında yaşamış olan Maraş filinin (elephas indicus) orijinal iskelet montesi bulunmaktadır. Yine bu bölümde, Ankara-Köserelik civarında 193 milyon yıl önce yaşamış olan (lytoceras) dev bir mürekkep balığı (1.5 m. çapında) fosili, Adana-Karataş sahilinde bulunmuş olan bir cüce balinanın (balaenopteraacutoros) çene kemiği iskeletinin yanı sıra, bundan yaklaşık 25.000 yıl önce Batı Anadolu'da yaşamış insanların (Manisa-Salihli-Köprübaşı) fosil ayak izleri (bunlar dünyada bu güne kadar bulunan ve korunan en iyi ayak izlerindendir) yer almaktadır. Ankara / Kızılcahamam-Güvem bölgesindeki diatomitler içinde bulunan ve yaklaşık 13-15 milyon yıl yaşlı kurbağa, balık, karınca, bitki gibi zengin fauna-flora örneklerini içeren fosillerle birlikte, mercanlar, süngerler, yumuşakçalar, yassısolungaçlılar vb. omurgasız canlı fosilleri de bu katta bulunmaktadır. Müzenin birinci kati mineralojik- petrografik örneklere ayrilmiştir ve 3300'den fazla örnek uluslararasi standartlara uygun bir şekilde sistematik olarak sergilenmektedir. 1972 yilinda Aya giden bir Amerikali jeolog-astronot tarafindan getirilen aytaşi ile en büyüğü 1989 yilinda Sivas / Yildizeli-şeyh Halil köyüne düşmüş olan irili-ufakli göktaşlarinin yani sira ülkemizdeki kiymetli, yari kiymetli taşlardan örnekler Türkiye'nin zengin mermer örnekleri, son derece ilginç doğa olaylarindan olan karstlaşmaya ait örnekler (Pamukkale travertenleri, sarkit ve dikitler) bu katta bulunmaktadir. Madenciliğin beşiği olan ülkemize ait örneklerin yer aldiği Türkiye Madencilik Tarihi bölümde ise yaklaşik 200 adet materyal sergilenmektedir. Müzenin en alt kati, Türkiye'de yaşamiş / yaşamakta olan hayvan ve bitki örneklerinin (fauna-flora) sergilendiği kisimdir. Bu katta yer alan 100'e yakin örnek, soylari tükenmekte olan veya tükenen bitki ve hayvan türlerinden seçilmiş olup doğal ortamlarina uygun bir şekilde sergilenmektedir. Müzenin bir diğer sergi bölümündeyse MTA Genel Müdürlüğü' nün kuruluşundan bu yana yapilan arazi laboratuvar çalişmalarinda kullanilan araç, gereç ve malzemeler sergilenmektedir.
Yilda yaklaşik 40-50.000 kişi tarafindan gezilmekte olan Tabiat Tarihi Müzesi; tanitim broşürleri, kitapçiklar vb. basarak yerbilimlerinin bütün disiplinleriyle ilgili konferans-film-slayt gösterileri düzenleyerek ilk-orta öğretim kurumlari ve üniversitelere materyal (fosil, kayaç vb) temin ederek eğitime bilimsel olarak katki sağlamaktadir.
MTA Tabiat Tarihi Müzesi, çeşitli üniversitelerin küçük çaptaki müzelerini saymazsak, Türkiye'nin ilk ve tek "Tabiat Tarihi Müzesi" olmasi görevini, temeli 5.8.1998 tarihinde atilmiş ve MTA Genel Müdürlüğü kampusu içinde 10.000 m² lik bir alanda kurulmakta olan yeni binasinda da sürdürecektir.
Adres: Eskişehir Yolu Balgat/Ankara
Tel: (312) 287 34 30/1022-1023
Ziyarete açık saatler : Hafta içi:09.00-17.00 - Cumartesi-Pazar: 10.00-15.00
Ziyarete açık günler : Resmi bayram tatilleri hariç