MÜ'MIN HAZRETIMUHAMMEDI ÇOK SEVMELIDIR
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» MÜ'MIN HAZRETIMUHAMMEDI ÇOK SEVMELIDIRMÜ'MIN HAZRETIMUHAMMEDI ÇOK SEVMELIDIR .

Aziz kardesim ! Iman öyle bir nur hücresi dirki

yanar ve kalp sarayini çok sevdigi misafirine hazirlar. Takva elbisesi giyen Mü'min

Tasavvuf limanina yanasip, Allah-Tealanin rizasini bularak, manevi aleme yolculuk eder. Kisi ancak iman haliyle hakki bulur. Hak rizasini bulan Mü'min, Hz. Muhammede ziyadesiyle sevgi besler. Kainatin ve tüm mahlukatin , onun yüzü suyu hörmetine yaratildigina cani gönülden inanir. Tasavvuf erbabi bir Mü'min, Hz.Muhammedin sünneti seniyyesinden asla ayrilmaz.

Aziz kardesim! Mü'min Hz. Muhammedi çok sevmelidir. Çünkü Dinin kapilarini insanliga o açmistir. Allah-Tealanin nuru gibi Hz. Muhammedin nuruda mübarektir Her kim Hz. Nebiyi severse, ruhunu onun hadisleriyle doyurur.

Hz. Muhammedin nurunun sölvesi, Alemleri içine alacak kadar genistir. Günesin ve Ayin isigi dahi Hz. Muhammedin Nurunun yaninda ciliz kalir. Allah-Teala cümle ruhlari yaratmadan önce Hz. Muhammedin Ruhunu ilmü ezelinde yaratti. Kendi nurunu onun nuruna yansitti. Tecelli köskünü yaratarak kendi zati cemalinin içine aldi. Allah-Teala hazretleri, nurunu Resuli Ekrem efendimiz vücuduna yansitarak, tecelli Alemiyle kusatti. Cümle Emlak ve Mahlukat onun nuruyla aydinlandi.

Aziz kardesim! Hz. Muhammedin nuruyla kalbini yakan Mü'min- ler vuslat bularak hakka ulasirlar . Hz. Muhammedi çok seven Mü'minler, Dünya ve Ahiret saadetine ererek Cennete giderler.

Aziz kardesim Saadet gömlegi nurdan ibarettir. Iman ise, Kur'an okuyup ve dinlemekle , olgunlasip kemal bulur. Böylece Kur'an okuyan Mü'min saadet bulur. Ehli tarik sadece zikirle yetinmeyip, çokca kur'an okumalidir. Çünkü Hz. Muhammed (sav) Kur'an-i Kerimi hiç elinden birakmazdi

Aziz kardesim ! Hz. Muhammed Rahmet agacidir; Hadisi serif- leriyse, Agacin meyvesidir. Herkim, Peyganberimizin hadislerini

gönlüne isler ve hayatina hakim kilarsa, Hakkin rizasina nail olur

O Mü'min, tecelli nurunu kalbinde görür. Kalbine gelen , feyizati açikca fark eder. Resuli Ekrem efendimize muhabbetinden dolayi hakka vasil olan Mü'minin , tüm damarlari ask ile kaynar. Gece ve gündüz, askin narina yanar.Vücudu pare, pare olsada, dildare ulasin-caya kadar aglayip, gözyasi döker.
Ey Mü'min! Sunu unutmaki ; kalpte bulunan hikmet gözesi, Resuli Ekrem efendimizin Nurundan nes-et etmistir. Resuli Ekrem efendimiz, daha çocuk iken Allahu Zül Celal vel-Ke mal Hazretleri onun kalbini yarip Ilmi Hikmeti kalbine yerlestirmisti. Onun için- dirki, Nebi Zisan efendimizi seven Mü'minlerin kalplerinde hikmet gözesi tecelli eder. Kalbinde hikmet gözesi tecelli eden Mü'minler, daima Ruhu Sultandan konusurlar. Ey Rabbim! senden dilegim, tecelli serbetini içerek, Ruhu gilman ile sana ulasmaktir.

Aziz Kardesim! Resuli Ekrem efendimiz, yalniz maneviyatta degil; Zahiri Alemde de Insanliga saadet ve mutluluk kapilarini aç-misti. Zulmeden, puta tapan, sehvetin esiri olan insanlik alemi, Medeniyeti o Yüce insandan ögrenmislerdi. Adalet ve insani degerler onunla yeniden yücelmisti. Esitlik, Adalet ve sosyal yapilanmada insani boyutu ilk önce o ele almisti. Kadina zulmeden, Kiz çocuk-larini diri, diri kizgin kumlara gömen Cehalet erbabi, Insanligi ondan ögrenmisti. Velhasil diyebilirizki, Allah-Tealanin gönderdigi Ilahi Adaleti o büyük insan, Yeryüzüne hakim kilmisti

Ey Nebi Zisan Efendimiz! seni çok seviyoruz. Bizlere sefaatci ol. Selavatlarla ismini yad ediyoruz. Bizleri ümmetin olarak kabul eyle. Sen Hatemül Enbiyasin. Sen Insanliga Rahmet olarak gönderil-din. Seni çok sevip, sayiyoruz. Ey Büyük insan. Resuli Ekrem! Efen-dimiz ,senin ruhi alilerine selavat ediyoruz..