MUHABBET-İ DÜNYA
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» MUHABBET-İ DÜNYAMUHABBET-İ DÜNYA

3-MUHABBET-I DÜNYA- Bir kisim insanlar bu dünyayi asiri sekilde çok severler. Bunun içindirki , sohbetlerini herzaman dünyadan ederler. Kim neyi severse onu konusmaktan mutlu olur. Kalbinde dünya sevgisi olan iki kisi bi r araya gelince; sohbeti dünyadan açar ve dünyadan sona erdirirler. Soruyorum? Bir kimse düsüncelerini ve konusmalarini, dünya sevgisi üzerine yogunlas-tirirsa, acaba nasil Hakki bulabilir?

Aziz kardesim! Nebi Zisan efendimiz bu dünyaya asla itibar etmemisti. Çünkü Dünya ve Ahiret, iki zit seylerdir. Bu iki zittin sevgisinin bir arada bulunmasi asla mümkün degildir. Bir kalpte dünya sevgisi köklesirse, Allah sevgisi o kalpten gider.

Ey din kardesim! Allah-Teala hazretleri bir kalpte dört kapi insa etmistir. Bu dört kapinin birinden, daima dünya hükmeder. Ehli dil olan Mü'min, dünya sevgisine asla itibar etmez. Dünya tatli ve hos görüntüsüyle insanin kalbini cezb edebilir. Bu cazibeye kapilan kul, dünya sevdasindan baska bir sey düsünemez olur. Dünyadan sohbet yapilan meclislerden kalbi çok lezzet alir. Yani saatlerce konussa asla yorulmaz. Dünya sohbetlerinden aldigi tat kafadaki dimaga tesir eder. Dimagda yogunlasan tüm düsünce ve hayaller, mal kazanma hirsi üzerine olusmaya baslar. Iste ozaman kisi yalniz dünya için çalismasi gerektigine inanir. Ölürken dahi akli, fikri dünyada kalir.

Ey din ehli! Dünya sevdasiyla yanip tutusan kisinin Iman nuru perdelenir. Namaz kilmak, oroç tutmak Allahi tesbih etmek asla aklindan geçmez. Ahiret yurdunu tamamen unutarak; Dünyayi kazanmak hususunda aceleci davranir. Dünya sevgisinin kalbine zulmet yigarak, tamamen daralttiginin farkinda bile olamaz. Kalbi zulmet perdesiyle kapanan kisiye, ilahi nur isigi çok az gelir.

Ey Mü'min! Dünya sevdasi zulmettir. Allah sevgisi ise nuru misbahtir. Dünya sevdasi kalbi katilastirarak sevgi ve merhamet duygularini tamamen yok eder. O kisinin gözlerinden Allah için bir damla yas akmaz. O kisi insanlari ve mahlukati sevemez.. Her seyde çikar ve menfaat gözetir.

Ey insan! unutmaki sevgi ve göz yasi sefkatten usule gelir. Zulmet ise kalbi katilastirir. Günahlari ve hatalari çogaltarak topluma yayar.

Dünya sevgisi , kalpten ölüm korkusunu kaldirdigi için; amel defterini günah ile doldurur. kisi ölümü hiç hatirina almadigindan sonu belli olmayan bir hayat denizinde yuvarlanip gider. Allahin emirlerini unutarak, hayatini tamamen dünyaya adar. Akla hayale gelmedik günahlara bulasir.Dünyayi sevmek bütün günahlarin basi oldugu için ; ser, hata, ve masiyet ondan çikar.

Ey din kardesim! Allah-Tealaya çok yalvararak; dünya sevgisini kalbinden çikar. Daima Hakki tesbih edip; gece ve gündüz gözyasi dök. Çünkü , dil sarayinda Allahi bulmak , zikrullahla ve gözyasi dökmekle mümkündür. Allah sevgisi kalpte asla ser ve fenalik birakmaz. Allahin nurunun, kalbe yansimasi ise ; kalbe sevgi ve muhabbet akitir.Allah sevgiside,ancak Allah-taalayi zikirle mümkündür Allahi zikir eden Mü'min kalbini ser ve fenaliktan temizlemis olur.

Aslina bakarsaniz, dünya sevgisi pis bir cife gibidir. Akilli geçinen bazi kisiler , onu tatli bal zannederler. Tüm hayatlarini çile ve sikinti çekerek, onu kazanmaya harcarlar. Firsat buldukça malinin ve servetinin hesabini yapmakla mesgul olurlar. Büyük bir servete sahip olduklari için, kendileriyle gurur duyarlar. Böylece bos ve fani alemde yuvarlanip giderler. Dünya denizinde yüzen kisiler, ölüm kapilarini çalinca, ellerini dizlerine vurarak, eyvah derler ancak is isten geçmis olur. Son pismanlik fayda vermez. Dünya kendisini öyle cazip gösterirki; insanlar onun cazi-besinden, kendilerini çekip alamazlar.

Insanlarin bazilari, Tefekkürü unutarak, mala ve mülke taparcasina sevgi beslerler. Gece ve gündüz çalisarak, malini ve servetini çogaltirlar. Ahiret yurdunu asla düsünmezler.

Ey Mü'min! Bir kimse sevdigini Allah için sevmezse itaat etse dahi , yinede rizayi ilahiye nail olmaz. Tevekkülünü ve tüm ümitlerini dünyaya baglayan kisi, ölünce gözleri açik gider ve akli geride kalir .

BEYIT

Aman gönül kalpten sevme Dünyayi.

Kur'an-in yolunda gitmesi güzel.

Durma gece, gündüz düsün ukbayi.

Hakkin cemalina bakmasi güzel.

Mü'min aska düser vestekim yolda.

Bülbül figan etmez gülsensiz dalda.

Muhabbet çiragi yaninca kulda

Seherde uyanip kalkmasi güzel.

Dünya muhabbeti ruhu daraltir.

Verir masivayi kalbi karaltir.

Bu hal ile ölmek kula zarardir.

Allahi bulupta ölmesi güzel.

Kalender Azrail bizi bulunca.

Melek hesap sorar, kabre girince.

Amel defterimiz öne gelince.

Cennet beratini almasi güzel.

Aziz kardesim! unutmayalimki, bu fani dünya hiç kimseye kalmayacaktir. Sayet kalsaydi , Nebi Zisan efendimize kalirdi. Nebi Zisan Muhammed Mustafa , nasil ölmeyip beka mülküne gittiyse; Mü'minde ölmez. Dari fenadan, dari bekaya göçer. Dünyayi sevip ona baglananlar ise ölürler.Ruhlari, cesetleriyle beraber kabre varir. O, kulun ruhu ne berzah alemine gider, nede cennet bahçesinde bir dala konar.

Ey Mü'min! Ruhunun berzah alemine gitmesini istiyorsan, Dünyayi çok fazla sevme. Sahabeyi kiram efendilerimiz sordular,

“Ya Resulallah Allah katinda hangi amel makbuldür.” Allah Resulü Buyurdular “Dünyadan kendisini soyutlayan, dilini Allahin zikrine baglayan, lisanini günahtan koruyan kisinin ameli mak-buldür”

Aziz kardesim! Bir cemaat oturduklari yerde Allahi zikir ederlerse, o cemaati Melekler sarar. Allahin Rahmeti onlari kusatir. Allahütaala onlarin kalplerine sekinet indirir. Ayrica o kullari Allahta kendi katinda anar. Yani Allahütaala zikir eden kulunu hem zikreder ve hemde çok sever. Ahiret günü o kulunun dog-ruluguna sehadet eder. Mukarrep melekler dahi o kulu Allah katinda zikir ederler

Aziz kardesim ! Allahin iyi kullarindan olarak Allahütaalayi daima zikir edelim. Hazreti Muhammede biat ederek onun çizgisinde yürüyelim. Çünkü Mü'min ancak Hak yolunda yürürse kurtulusa erer. Mü'min ancak Dünya bahsini burada bitirdik Hz. Muhammet (sav) Ruhu alilerine, çok selavat edelim .