NEFS-İ EMMARE
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» NEFS-İ EMMARENEFS-İ EMMARE

Aziz kardesim Nefsi emmare yedi seyden ibarettir.

1- KIN- kindar kisi sözlerinde daima inat sahibidir. Konustugu sözlerinin dogrulugunu arastirmadan, inatla sözünde direnir. Söyledigi sözlere, baskalari üzüldügü halde, kendisi o sözlerle daima övünür ve sözlerini çok begenir.

2-BUHUL-Buhul insan, halkin rizkini kesmeye çalisir. Halbuki, Alemin rizkini veren Allah-taala dir. Haktaala , Buhul insani mutlaka zelil eder . Çünkü o kisi: baskalarina bir lokma ekmek yedirmedigi gibi; yedirenlerede mani olmaga çalisir.

3-HARIS- Haris olan kulun ; yolcuya, yoksula, miskine asla eli açilmaz. Malina ve evladina haris oldugu için; Evinden çikmaya dahi korkar. Malinin, mülkünün tükeneceyini zanneder. Allaha yönelecegi yerde, tüm ümitlerini malina ve evlatlarina baglar.

4-CEHALET-Cahil kisi, Farzi ve Vacibi ögrenip yasamak yerine; Ben her seyi iyi bilirim deyip , cahil durumu ile övünmeye çalisir. O kimse, bilgi sahibi olsa dahi , cahilce hareket ederek; bildigi seylerden tamamen uzaklasir

5-SEHVET- Sehvetin esiri olan kul; her seye sehvet nazariyla bakar. Bu kimse , sehvetinin esaretinde ölürse, mutlaka cehenneme gider. Nefsin hosuna gidecek konusmalari çok sevdigi için; Böyle bir meclis görünce adeta akli basindan gidercesine; Bu meclise istirak edip hemen söze karisir

6- HASET- Mü'min kulun , hasetten Allaha siginmasi gerekir. Haset sahibi Nefsi Rahmana asla kulak vermez. Haset ettigi için, komsularinda asla mal, mülk istemez. Böyle kimselerin, tüm iyi amelleri Allah katinda geçersizdir.Gördügü her nesneye göz dikerek, onun kendisine ait olmasini ister. Kendisi, Mal ve mülk cem ederken, komsularinin yoksullugunu kinamaya çalisir. O hayirsiz kisi gipta etmek yerine, haset ederek Allahtan tamamen uzaklasir

Ey Mü'min! mala ve mülke gipta etmenin , Ser-i oldugunu asla unutma. Haset kul, gipta etmekten uzak oldugu için, Saki sifatina dahil olur.

Ey Din kardesim ! sunu bilmeliyizki; haset kisinin ne kendisi anlasilir, nede konusmalarindan bir sey anlasilir. Çünkü o kimse, egri olan seyi dogru göstermeye çalisirken; Hak sözleri dinlemek- ten kaçinir. Yani ! hakka ve hakikatlara kulaklarini tikar.

Haset sahibinin konustugu manasiz ve mantiksiz sözler, kendisinin çok hosuna gider, çok ustaca söz söyledigini zanneder. Halbuki o sözleri en cahil insan dahi söylemeye utanir. Halka dinden ve dini deyerlerden bahsederek; kandirmaya çalisir.Böyle kisiler, dünyada ve Ahirette horlanirlar ve zelil görülürler. Sayet bu kimse tövbe etmeden ölürse cehenneme gider.

Ey her seyi yaratan ve var eden Rabbimiz! Süphesiz nefsi de sen yarattin.. Bizleri Nefsi emmareyle beraber eyleme. Yukarda saydigimiz kötü sifatlardan bizleri emin eyle.

Ey Din kardesim! Allah-Tealaya yönelmek için, Öncelikle tevek- kül babina girmek gerekir.

7-GAZAB- Gazab sahibi olan kisinin, gözleri yerinden firlaya- cak gibi döner. Çünkü , Nefsi emmareden hirs zuhur eder. Gazap sahibi mazlumlara devamli olarak zulüm yapar. Hirslaninca da vücudundaki damarlari sisirerek; Sarhoslar gibi yandan, yana düser. Kalp sarayini perdeleyen Nefs-i emmare, kendisini göster-meye baslar. Biryandan lisani ile kötü söz konusurken; gözleri öylesine kararirki; Sanki gözlerine perde gelmis gibi olur. Nefsi emmare Nefsi Rahmana galip olunca; kalbindeki hirs kafasina sirayet eder. Kafasindaki siddetten dolayi gazap sahibinin gözleri hiç bir seyi görmez olur. Ne yapacagini bilemez hale gelir. Kisinin gazabi , kendisinde var olan iyi düsüncelerini yok eder. Bundan dolayi o kisi ya zulüm yapar, ya kan döker, yada akla hayale gelmedik fenaliklar isler. Sonra olgunlugunu hatirlayarak, pismanlikla ellerini dizlerine vurur. Ancak, is isten geçer.Yapacagi hiç bir sey kalmadigindan; suçu Nefsi emmareye yükler.

Aziz kardesim! Hirs sahibi, kini ve ihtirasi kafasinda okadar büyütürki; sanki üzerine dag düsmüs gibi olur. Bazanda hirsizlik yaparak haram yer ve haram içer. Bütün isyanlarin Nefsi emma-reden geldigini unutarak, gazaplandikca gazaplanir.

Ey insan ! Nefsi emmareye kul olmak istemiyorsan; Allah-taalaya dön . Çünkü , Rabbimiz, ayetleriyle bizleri ikaz ediyor. Unutmaki Allah-taala bizlere sah damarimizdan daha yakindir.

Ey din kardesim! Bütün kötülükler , Nefs-i emmareden gelir. Yukarida açikladigimiz yedi hal hangi kulda bulunursa , o kulun kalbi zulmetten asla kurtulamaz. Çünkü o kimse yapacagi islerin tümünü nefsine danisir.

Aziz kardesim! Allahütaala Hazretleri zalimleri, zorbalari. itaat etmeyenleri, büyük günah sahiplerini cehennemde cezalandira-caktir.Cehennem atesi bir yandan kalbi sikistirirken diger yandan vücudu nar parçasina dönüstürür. Vücudu öyle narlandirirki! Konusurken dahi agzindan atesler çikar. Cehennemin siddetinden feryat eder. Fakat is isten geçmis olur.

Ey din kardesim ! bir kimse iyi hallerin den dolayi Levvame kapisini bulursa; O kimse , bazan günah isler ve zulüm yapar. Bazanda Rahmana uyarak günahlarindan pisman olur ve tövbe eder. Yani zamani günah islemek ve tövbe etmekle geçirir. Sayet derecesini yükseltmezse bu hal üzere ölür gider. Bu kisinin, duru-munu Allahtan baska kimse bilmez. Umulurki Mahkemeyi Küb-rada Allahin Rahmetine nail olur.

Ey Rabbimiz! Bizleri Seytanin ve Nefsi emmarenin serrinden emin kil. Sen bizim kalbimizi bildigini ve kalbimize tecelli etti-gini haber veriyorsun. Bizim kalplerimizi genis eyle. Bizleri Rahmetinden uzak eyleme. Nefsin fenaliklarini kalbimizden çikar. Bizleri , rizayi serifine nail eyle. Gögsümüzü islamiyete aç. Ey Rabbimiz güzel isimlerin hörmetine! kalbimizi nurun ile güçlendir.

Sayet kalbimize senden bir noksanlik gelirse gizli düsmanlarimiz bize tuzak kurarak, egriye götürürler . Ey bagislamasi bol Rabbi- miz! Bizim elimizden tutup bize yardim etki! kalbimizde yaktigin Iman nuru sönmesin. Bizleri Nefsi emmarenin serrinden koruki kalbimiz senin mekanin olsun.

Aziz kardesim! Nefsi emmare kismini burada tamamladik. Resuli Ekrem efendimize çokca selavat edelim.