Neslişah Camii
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Neslişah CamiiNeslişah Camii

TARİHİ :

Camii Edirnekapı civarında Neslişah Sultan Mahallesi Kuruçınar Sokağındadır. Bu sokağa Neslişah Sokağı da denir. XVI.yüzyılın sonlarında Mehmed Bey kızı Neslişah Sultan tarafından kendi adına yaptırılmıştır. Annesi Sultan II.Bayezıd Han’ın kızı Gevher Mülük Sultandır. Neslişah Sultan, kocası İskender Bey ve Zal Paşa Eyüp’te Defterdar civarında Zal Mahmut Paşa’nın yaptırdığı okulun yanındaki hazirede medfundur.

MİMARİ YAPISI :

Cami, kesme taştan kagir olarak yapılmış tavanı, düz ve ahşap, çatısı kiremitle örtülüdür. Ön ve yan cepheler kemerli olup sağ taraftaki duvarı payandalarla desteklenmiştir. Minaresi kesme taştan yapılmıştır. Zamanla harap olan cami 1955 yılında halkın yardımlarıyla tamir edilmiştir. Son cemaat mahalli ile birlikte 180 m2 alanı kaplayan ve üstü kemerli tek kapısı bulunan camiin mahfili ahşap, minber ve kürsüsü mermer, mihrabı ise mavi fayansla kaplıdır.

 MEŞRUTASI :

Caminin bir imam-hatibi görev yapmakta olup, meşrutası vardır. Tuvalet ve abdest alma yeri yeterlidir. Vakit namazlarında 40-50, Cuma namazlarında ise 150 civarında cemaati bulunmaktadır.