Photographer's Note
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Photographer's NotePhotographer's Note

Güney Doğu gezinize Turla gitmeyi düşünürseniz mutlaka Halfetiyi içine alanı tercih edin.Turkuaz renkli suları ile gördüğüm en güzel göllerden biri, batık şehir olarakta benzersiz.Bu sularda 1/2 saatlik tekne turu ise ömre bedel

Halfeti is a small, impoverished district on the east bank of the river Euphrates in Şanlıurfa Province in Turkey 120km from the city of Şanlıurfa.
Most of the villages were submerged in the 1990s under the waters behind the dam on the Euphrates at Birecik. The town was therefore removed to the village of Karaotlak, the building of the new town is now complete.
Until the area was flooded in 1999 the people lived from fishing in the Euphrates and farming on the riverbank, especially growing peanuts and the area's famous black roses. Then the waters came and 'new' Halfeti was built. Some buildings, including the jail, were pulled down and rebuilt in the new town. The old town of Halfeti is only partially submerged and is beginning to attract visitors, especially those who hire a ferry to visit the ruins of the nearby fortress of Rumkale (Qal'at ar-Rum). The countryside is also attractive, although the green valley of the past is now underwater

Halfeti Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. Arazisinin büyük çoğunluğu Birecik Barajı suları altında kaldığından ilçenin yeni yerleşim alanı olarak Karaotlak bölgesi tespit edilip ilçe yeniden inşa edilmiş ve konutlar sahiplerine teslim edilmiştir.
Şu anda, Eskihalfeti denen, bir kısmı sular altında kalmış bölge, yavaş yavaş turistik bir bölgeye dönüşmektedir.
Halfeti ilçesi tarihi, doğal yapısı ve iklimiyle turizm sektörünün cazibe merkezi haline gelmiştir.
Fırat Nehri üzerinde bulunan, Birecik Barajı yapımı nedeniyle beşte ikilik bölümü su altında kalan ve 8 kilometre uzaklıktaki yeni yerleşim birimine taşınan Halfeti'nin, Zeugma antik kenti ve Rumkale arasında bulunması nedeniyle turizmde önemli bir yer edinmiştir
İlçede turizm amaçlı yatırımlar yapılıp 5 kilometrelik bir sahil şeridi oluşturuldu. İlçeden Zeugma antik kenti ile Rumkale arasında tekne ve feribot turları düzenlenmeye de başlandı. Otel inşa edilip bölgeye gelen turistlerin konaklaması sağlandı. Ayrıca sörf, su kayağı ve balıkçılık gibi etkinliklere yer verilen turizmin geliştirmesi için hazırlanan projeler hayata geçirildi, kültür merkezleri ve sosyal tesisler açıldı.

Güneydoğu gezimizin tur programında Halfeti yoktu.Hasankeyften dönüşte otobüste, rehbere mümkünse orayıda prog.a almasını rica ettiğimde, herkesin kabul etmesi durumunda extra ücretle son gün güzergahı değiştirip ayarlanabileceğini bunun hakkındaki kararını ertesi gün bildireceğini söyledi,Tura katılan diğer 24 kişiden iyi yada kötü tepki gelmeyince ümidimi kaybetmiştim ertesi gün rehber,10 YTL extra ücret karşılığında tekne turu dahil Halfeti ve Birecik Kelaynak kuşlarının üretim çiftliğine gideceğimizi bildirdi yine evet veya hayır diyen olmadı.Son gün Gaziantepe giderken Halfetiye uğrandı motor gezisi ile gezinin en güzel saatleri yaşandı,dönüşte Birecik kelaynak kuşlarının üretim çiftliği görüldü Ben mutluluktan havalara uçarken ve rehbere defalarca teşekkürler ederken,yine hiç kimseden bu fazladan-bence GEZİNİN KREMASI idi- etkinlik hakkında rehberede banada herhangi tepki gelmedi.

WS.ta Halfeti'den 2 ayrı manzarayı görebilirsiniz