Rüstem Paşa Camii
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Rüstem Paşa CamiiRüstem Paşa Camii

 

 Tahtakale’de Hasırcılar Caddesi üzerinde bulunan bu cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın kocası sadrazam Rüstem Paşa tarafından 1560 yılında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın güzel eserlerinden biridir.

            Camii fevkani olarak yapılmış ve alt kısmına mahzenler ve dükkanlar yerleştirilmiştir. Camiin revaklı avlusuna iki taraftan merdivenle çıkılmaktadır.1962 yılında dış saçaklar ve 1968’de de minaresi ,dış avlusu ve zemin duvarları tamirler görmüştür.

            Hadika, Rüstem Paşa Camii’nin inşa edildiği arsa üzerinde önceden Halil Efendi Mescidi’nin olduğunu; caminin banisi Rüstem Paşa’nın Şehzade Camii yanında, sebiline yakın bir yerde müstakil bir türbede medfun bulunduğunu yazar.  

Aynı zamanda Rüstem Paşa, Çağaloğlu tarafında mimari değeri büyük olan birde medrese yaptırmıştır. Onun, zengin devlet ricalinden olduğu bilinmektedir.

MİMARİ YAPISI:

            Dikdörtgen planlı camiin merkez kubbesi kemerlerle dört fil ayağına ve sütunlara oturtulmuştur. Köşelere tesadüf eden kemerler yarım kubbe şeklindedir. İki yanlarına konulmuş olan sekizgen planda ikişer fil ayağı ile sahın üç kısma ayrılmış olup,ortadaki merkezi sahın kare,kubbe kaidesi ise sekizgen şeklindedir.Yanlarda birer uzun dikdörtgen şeklinde iki yan sofa bulunmaktadır.Bu sofalar ikişer büyük kemerle üç kısma ayrılmış ve her kısım çelipleme tonozlarla örtülerek üzerlerine küçük kubbeler yapılmıştır.

            Bu camiin plan hususiyetinden başka, fil ayakları da dahil olmak üzere eteklerine kadar her tarafı devrin en nefis çinileri ile bezenmiştir.Mimar Sinan,Sokullu ve Azap kapı camilerindeki tenasüp güzelliğini bu camide, o kadar gösterememişse de İznik’te yapılan çinilerin güzelliği ve tezyinatının harikuladeliği bu noksanını telafi etmiştir. Ne var ki yarım kubbeler içine sonrada barok devrinde yapılan nakışlar bu güzelliği bozmuş, kalem işleri tahrif edilmiştir.

            Fevkani olan avlunun üstü bir tavanla örtülüdür. Bu tavan,kenardaki sütunlar arasına yapılmış kemerlerle son cemaat yerinin kemerleri üstünü örter.Son cemaat yeri altı sütunla beş kısma ayrılmış olup her kısmın üstü kubbelidir.Camiin sağında binaya bitişik tek şerefeli bir minaresi vardır.

            MEŞRUTASI:

            Abdest alma yeri, tuvaleti ve görevli odaları bulunmaktadır

            Camiin halen bir  İmam-Hatip  ve iki Müezzin-Kayyım kadrosu bulunmakta olup, vakit namazlarında ortalama 90-120, Cuma namazlarında ise 1500-2000 cemaati bulunmaktadır.