Şahugeda Mescidi
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Şahugeda MescidiŞahugeda Mescidi

 TARİHİ:

 Aksaray’ dan Yedikule’  giden yolun üzerinde Küçük Lango Caddesi’ndedir. Banisi Hünkar Kapıcılarından Mehmed Şah’dır. Bani H.971/M.1536 yılında vefat ettiğine göre cami bu tarihlerde yapılmıştır. 1978 yılında hayır sahipleri tarafından yeniden tamir ve ihya edilmiştir.   

MİMARİ YAPISI:    

Cami,kare planlı, çatılı ve kagirdir. Duvarları iki sıra tuğla ve bir kesme taşla inşaedilmiştir. Fevkanidir. İç tavan minber ahşaptır. Kum saatli ve sarkıtlı mermerden yapılmış bir bihrabı vardır. Üç sütunlu  ahşap tavanlı açık son cemaat yeri de 1989 yılında cemaat tarafından kapatılmıştır. Dış mihrabı ve mükbiresi bulunmaktadır.Sağdaki minarenin girişi içerdan olup, kesme taştan inşa olunmuştur.Gövde ve petek köşelidir. Külahı ise kurşun kaplıd ır.

Caminin sağ ve solunda meşruta, yine sağ zemin altında tuvalet ve solda abdest alma yerleri bulunmaktadır. Hadika’ya göre Banisi Mehmad Şah’ın kabri, Silivrikapı haricinde ve köşededir. Caminin ismi Taşlıcalı Yahya Efendi’nin hamsesinin üçüncü mesnevisi olan Şahu Geda-Padişah ve Fakir isminden  gelmektedir.Eser, sade bir Türkçe ile Şah Ahmed ile Geda Bilgin arasındaki beşeri aşkın, ilahi bir aşka dönüşünü anlatır Ayrıca bu cami meşhur Langa bostanlarının  yanında halk arasında Bostan Camii diye de bilinir.

MEŞRUTASI :

Caminin bir imam hatibi görev yapmakta olup vakit namazlarında 30-40 Cuma namazlarında 100-150 civarında cemaati bulunmaktadır.Tuvaleti ve Abdest alma yerleri yeterli olup Meşrutası vardır.