Sekbanbaşı Mescidi
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Sekbanbaşı MescidiSekbanbaşı Mescidi

TARİHİ                     :

 Beyazıt’a Yakup Ağa Fırın Sokakta, Hasan Paşa Hanı’nın hemen arkasına bitişik fevkani camiidir. Hadika, camiin fevkani olduğunu ve Fatih’in Sekbanbaşı Yakup Ağa tarafından yapıldığını zikreder (1).

Hiçbir özelliğe sahip olmayan cami, 20 yıl öncesine kadar harap bir haldeydi 1969’ da onarılmış ve minaresi yeni baştan inşa edilmiştir (2).

Vakıf Tarih Defterinde, Sekban Başı Yakup Bey adıyla 51 dükkan Vakıf olarak zikredilmektedir. Toplam 13.078 akçeye ulaşan gelirden imama 4, meezzine 3, hasır ve yağa 1, tamire 2 ve zemin mukatasına yılda 12 akçe ayrılmakta, Şart-ı vakıf sırasında bu masraflardan sonra kalan yıllık 9508 akçenin üçte birini zaviyesine, biri rakabeye ayrılacağı belirtilmektedir (3).

MİMARİ YAPISI     :

Cami, 466 metrekarelik bir iç alana ve tek şerefeli bir minareye sahiptir. 4,85 m. Derinliğinde bir son cemaat yeri vardır. Duvar kalınlığı ise 65 cm. dir Son cemaat yerinin üstü iç mahfil olarak harime katılmıştır. Camiye 11 basamakla çıkılmaktadır. Altında dükkanlar mevcuttur.

Caminin banisi Yakup Ağa’ nın Aksaray’ daki zaviyesinde medfun olduğu Hadika’ da belirtilmektedir (4).

MEŞRUTASI            :

Caminin İmam odası, abdest alma yeri ve WC si olup, bir İmam-Hatibin görev yaptığı camide, vakit namazlarda ortalama 45-50, Cuma namazında 350-400 cemaati bulunmaktadır.