Şeyh Süleyman Mescidi
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Şeyh Süleyman MescidiŞeyh Süleyman Mescidi

TARİHİ :

  Cami Sinan ağa Mahallesi, Zeyrek Caddesi üzerindir. Eski Bizans eserinden çevrilen mescidin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Vakfeden Şeyh Süleyman, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin Padişahlık devri Şeyhlerindendir.Zeyniye Tarikatından olup, Mescidin civarında medfundur.  Mescid,XVIII. Yüzyıl cibali yangınında yanmış, Ayşe Sultan kethüdası Kazgani Hasan Ağa’nın gayretiyle zamanın patişahı Sultan III. Mustafa Han tarafından tamir ile minberde koydurularak ihya edilmiştir.Kütüphaneye ne zaman çevrildiği bilinmemektedir.1930-1970 yılları arasında mescid olarak kullanılmış, 1975 yılında  Fatih Müfgtülüğünce minber konularak Cuma kılınmaya başlanmıştır.

MİMARİ YAPISI :

  1950 yılında Vakıflar İdaresince çatı kiremitleri aktarılırken kiremit altında küpler olduğu görülmüş, aslına dokunulmadan küplerin üzeri toprakla tesviye edilerek kiremitleri yenilenmiştir.Cami, tuğla ve horasanla yapılmış sekiz köşeli ve tek kubbelidir.Minaresi yoktur.Caminin arka tarafında takriben 80 m2’ye yakın küçük bir avlusu olup bu avludan tek kapıyla camiye girilmektedir.Yakınındaki mezarlık bakımsız ve harabe halindedir.Halin Kullanılan bir kuyusu,tuvalet  ve abdest muslukları bulunmaktadır.Meşrutası yoktur.Caminin yakınında bulunan ve H.1295 tarihinde yapılan Haliliye medresesi, 1945-50 yıllarında Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan sözleşmeyle  Çırçır spor kulubu’ne tahsis edilmiş ancak şu an içerisinde oyun oynanan bir kahvehane halindedir.Ayrıca camiyle karşı karşıya bulunan tarihi çırçır çeşmesi bakımsız durumdadır.

MEŞRUTASI :

 Vakit namazlarında 20-30 kişi Cuma ve bayram namazlarında cami dolmaktadır.Halen bir İmam-Hatip kadrosu bulunmaktadır. Harabe bir halde bulunan cami’nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılması vaadiyle cami cemaatine onarım izni verilmemektedir.Zeminde bulunan tarihi mezar odası vakıflar bölge müdürlüğünce tamir edilmektedir.