Siyaset Fıkraları
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Siyaset FıkralarıTürkiye’de Adalet Var mı?

 

Kültürel bir faaliyetten dolayı, İsviçre Türk Kültür Derneği’nin davetlisi olarak, Türk parlamenter heyeti, Kültür Bakanlığı koordineliğinde, İsviçre’ye giderler. Aynı faaliyete davet edilen İsviçre parlamenter heyetiyle, Türk heyetinin kendileri, İsviçre heyetine birer birer takdim olunur ve tanıştırılır. Sıra İsviçre heyetine gelir, İsviçre heyeti de önce bakanlar olmak üzere birer birer takdim edilir, heyette bulunan bakanlar sayılır, Türk heyetinde bulunan, Bayburt milletvekili, “ Biz medeni kanunu sizden aldık” deyip iltifat etmek ve İsviçre heyetiyle sohbet açmak ister ve tebessümler, gülüşmeler..Tanıştırılma sırası İsviçre Deniz Ticaret Bakanlığı’na gelince, Türk heyeti şaşırır. Bizim Bayburtlu dayanamaz heyecanla, “Ekselans, İsviçre’de deniz var mı ki ülkenizde Deniz Ticaret Bakanlığı kurmuşsunuz?”  der. İsviçre heyeti başkanı Türk heyeti başkanına dönerek, “Sayın başkan, biz size Türkiye’de neden Adalet Bakanlığı var sorusunu yöneltiyor muyuz?” der.

Bayburt Belediye Başkanının Seçim Konuşması

 

Belediye başkanının Bayburt’a hizmet etmediği kahvehanelerde dilden dile dolaşır. O zamanın belediye başkanı, kahvehanelerdeki konuşmaları duymuş, kahvehanenin birinde sinirlenip, ayağa kalkmış, herkesin duyabileceği bir sesle şöyle demiş,  “ Bayburtlular, duydum ki benim hizmetlerimden memnun değilmişsiniz. Kışın Çoruh’un kenarında aptest bozuyordunuz, her şeyiniz donirdi!  Ele deel mi? Apteshaneleri getürdüm ağzızın içine yapturdum, eee daha ne istirsiz? Bi de diyorsunuz ki hizmeti mizmeti yok. Daha ne yapalım?”    

Bayburtlu Davulcu

 

Mahalli seçimlerde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını açıklayan, başkan adayı, şehir meydanına kurulan kürsüden, propaganda konuşması yapmaktadır. Meydana toplanan halkı coşturmak için de, Bayburtlu bir davul zurna ekibi getirilir ve başkan adayının her konuşmasını davul-zurna ekibi, halk ezgileriyle destekler. Davulcu, başkan adayının propaganda konuşmasını davuluyla her kelime ve cümle bitiminde, davuluna  “dan dan dan” vurarak onaylar. Coşan seyircileri eğlendirmek içinde arada bir davula, zurna da halk ezgileriyle eşlik etmektedir. Başkan adayı, mikrofondan halka şöyle seslenmektedir:

—“Sevgili hemşerilerim”. Davulcu , zurna eşliğinde  “dan dan dan” onaylar. Halktan da coşkulu bir alkış.—“Hükümetler batı illerine fabrikalar, otobanlar yaparken, Doğu ve Güneydoğu’ya karakol yaptılar, jandarma gönderdiler.” Davulcu halk ezgileri eşliğinde “ dan dan dan” onaylar. Arada bir de konuşmacıyla göz göze gelir, başını hafif yana yatırarak gözünü de kıstırır, onayladığını ifade eder. Davuluyla da onaylar. Halk alkışlarla birlikte, kadınlardan arada bir “zılgıt” duyulur.—“Bölgemizde, yoksullaştırma politikası uygulanmaktadır. Bunun mağduru, elbetteki tek taraflı olmayacaktır.” Alkışlar eşliğinde, davul zurna ekibi halk ezgileri çalarlar. Konuşmayı, davulcu davuluyla onaylar,“ dan dan dan”.—“Bizim için ekonomik ve sosyal kalkınmada önemlidir. Sosyal ve ekonomik kalkınmayı da söke söke alacağız. Yoksulluk kefenini yırtacağız.”  Davul, “dan dan dan dan dan” Halktan, “yaşa-varol”   sesleri, coşkulu alkış. —“Başbakan, barış konusunda samimi değil. Samimi olsaydı, önce kendi ülkesinde barış sağlanması için çaba sarf ederdi.” Davulcu onaylar, “dan dan dan dan” davulcu ve zurnacı güzel bir halk ezgisi çalar. Partinin seçmiş olduğu seçim çalışmalarındaki ezgileri seslendirir. Seyirciler coşkuyla alkışlarlar.— “Filistin için barış ve ateşkes isteyeceksin. Başbakan, barış için önce kendi ülkesinden işe başlasın.” Davul zurna eşliğinde, seyirciler; “En büyük başkan, bizim başkan. En büyük başkan, bizim başkan”  Davul, “dan dan dan”—“Birlik ve beraberliğimizi, sonuna kadar korumamız gerekir. Telafisi imkânsız olan tahribatlara yol açacak şeylerden kaçınılmalıdır.  Davulcu ve zurnacı güzel bir halk ezgisi çalar. Partinin seçmiş olduğu seçim çalışmalarındaki ezgileri seslendirir. Seyirciler coşkuyla alkışlarlar…— “Kimliğimizden, dilimizden, kültürümüzden ve inancımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.” Davulcu, “dan dan dan”  davula vurarak onaylar.—“Kültürümüzü ve kimliğimizi kabul etmeyenler, 20 yıldır verilen mücadele sonucu bunu kabul etmişlerdir.” Davul- zurna ekibi, “Olmaz olmaz bu iş, olamaz. Hiç yalvarma bu iş olamaz” şarkısını seslendirir. Kürsüden, başkan adayı, davulcuya bakar. Bu ezgi, bizim seçim parçamız değil der gibi bakar. Ama konuşmaya devam eder. Ezgi bitince, davul “dan dan dan” Konuşmacı devam eder…—“Kültürümüzü, kabul ettiler. Bu mücadele böyle devam ederse, yakında bu toprakların adını da kabullenecekler.” der. Ancak davulcudan çıt çıkmaz. Alkışlar, zılgıtlar devam eder. Kürsüden konuşmacı dayanamaz sorar. “Davulunu çalsana! Niye çalmıyorsun?” Davulcudan çıt çıkmaz. Davul –zurna susar. Davulcu;—“Siz ya tarih okumadınız, ya da bir şey bilmiyorsunuz. Bu topraklar, bin yıldır Türk toprağı. Bu yurt için atalarımız omuz omuza verdiler. Kader birliği ettiler, kardeş oldular. Bey, siz ne diyorsunuz?—….”Ya, bu propaganda propaganda.” der ve tebessüm edip teselli etmeye çalışır…


Bayburt Fıkraları

Siyaset Fıkraları

Spor Fıkraları

Potini Kim Çaldı

Arka Kısmımızı Bir Görseniz

Asker’ Fıkraları

Bayburt ağzı

Bayburtspor

Gümüşhane

Gurbet fıkraları

Hac Fıkraları

Kaymakam

Sahtekar Fıkraları

ERKEK GİYSİSİ

KİRLİ KOKAN ÇORAPLAR

BAYBURTSPOR – GALATASARAY MAÇI

AMAN KOCA ŞEHER NE BİLEM NEREDE

E Mİ? H Mİ?

BAYBURT BAYBURT OLALI BELE ZULUM GÖRMEDİ

(Guşluği beş geçir)

(Kaymakam bey 1)

(Yarpak, torpak, körpi)

Bayburt fırkası (Deniz)

VOLA AĞA EYLE BİZ BURDA İNECEYÜK

 SEHEN NE ELTİM GİLE GİDİYEM

Neden Kaçmış?