SUUL KAVL
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» SUUL KAVL 

SUUL KAVL

SUULKAVL (Bos ve kötü konusmalar)

Ey Din kardesim! Lisaniyla kötü seyler konusan, çevresine çir-kinlikler saçan kisi, kendi gidisatin dan çok memnun gözükür. Toplumda iyi seyler konusulmasindan oldukça rahatsiz olur. Baskalari tarafindan , konusulan çirkin sözlerden dahi mutluluk duyar. Güzel ahlakli olup, güzel seyler konusan insanlardan daima nefret eder. Her zaman su'i zanda bulunarak , topluma zarar vermekten asla çekinmez.

Aziz kardesim ! sirasi gelmisken önce su'i zannin ne oldugunu açiklayalim. Zahiri olarak insani tek bir varlik olarak göre biliriz. Ancak manevi alemde , yani insanin iç aleminde çokluk arz ettigini bilmemiz gerekir. Allahütaala hazretleri, insanin vücudunu dün-yadan daha büyük yaratmistir. Çünkü dünya topraklar ve taslardan mütesekkil zahiri cisimler bütünüdür. Insana gelince bedeninden baska birde ruh alemi vardirki, Insani büyük kilan ve Kainatin üzerine çikaranda iste bu ruhi yapisinin büyüklügüdür. Su'i zan; kalpten degil, kafadan zuhur eder. yani su'i zanni insan düsüncelerinde olgunlastirarak ortaya koyar.

Su-i zan sahibinin kalbi vesveseden kurtulamaz. gürültülü ve samatali konusmak hosuna gittiginden, kendi tavir ve davranis-larini çok begenir. Kibir ve gururda öyle ileri giderki, giyabinda insanlar i asip kesmeden gelir. Toplumu öylesine asagilarki herkese bir suç ve kabahat bulmaya çalisir. Kibre düstügü halde asla kibrini fark edemez . Isledigi ayiplarini görmezlikten gelir.

Aziz kardesim! KIBRI iki kisimda mütaala edebiliriz.

I- KIBRI HAFI (gizli kibir) Kendisinde kibri hafi bulunan kisi, giybet etmeyi çok sever. Ilmi Halini asil kaynagindan ögrenmek yerine. kendi aklina danisir.Devamli olarak akliyla hareket ettigi için, Islam dinine muhalif isler yapar. Unutmayalimki, giybet eden kisi ölü kardesinin etini yemis olur. Dini iyi bilmediginden, bunun farkina varamaz.Giybet ederek kul hakkina tecavüz ettigi için, hem ameli silinir ve hemde azap görür.

Aziz kardesim!Allah-Teala insanlari engüzel surette yaratmistir. Asil itibar edilmesi gereken insanin cismani yapisi degil; Iç alemi dedigimiz manevi yapisidir. Insanin cismani yapisinin fazlaca bir hacmi yoktur. Manevi yapisi ise ( iç alemi ) Kübrayi Alemdir. Kulun sani, söhreti, kisiligi cisminden degilde manevi yapisindan tecelli eder. Aziz kardesim! insandaki iç alemi ancak gönül gözü açik olanlar görür. Giybet öylesine kerih bir seydirki, insanin iç alemini endiseye düsürür. Zahiri olarak giybet eder gözükür. Ancak manevi olarak lase çigneyip yutmus gibi olur. Iste hakikat budur. Kalbimize ilham esmesini istiyorsak, Allah için aglayip gözyasi dökelim.

Aziz kardesim! Bi r kisi Içki içerek Kur'an okursa o kisi, dünya ve ahirette felakete düser. Içki içen kisinin agzi çok pis kokar. Insanlari rahatsiz eder. Zulmet ile Nur bir arada bulunamayaca-gindan, o kisinin vücudunu tamamen zulmet kaplar. Varsa tevhit nuru ondan uzaklasir. Sarhos kisi , Allahi zikir etse dahi dilini bosa yormaktan baska bir is yapmamis olur.

Aziz kardesim, bu kiyastan mutlaka bir ders al.Tesbihata basla-madan önce tövbe etmeyi sakin unutma.

Ey Mü'min! Bir kimse günah isler tövbe eder ve tekrar günah isler, tekrar tövbe eder, sonra bu halini devam ettirerek ölürse, tövbesinin hiçbir kiymeti harbiyesi olmaz. Bunun içindirki, Tövbeyi Nasuh (dönüsü olmayan) ile tövbe ederek, giybeti tamamen terk edip, kurtulusa erelim. Giybet aleminde hayatini devam ettiren kisi Ahiret yurduna çok azap çeker. Dönüsü olmayan tövbeyse, insani hak yoluna çevire-rek batildan kurtarir. Bu kötü sifatlarin hepsi su-i zandan yayilir.

BEYIT

Gel gönül bosa konusma.

Dilin'de Allah-i zikret.

Sükut ol söze karisma.

Kalbinde Allahi zikret.

Sen derdine derman ara.

El aleme çalma kara.

Ölüp gitmeden mezara.

Dilinde Allahi zikret.

Namazi kilinca Mü'min.

Cehennemden olur emin.

Vecde gelir arzu zemin.

Kalbinde Allahi zikret.

Kendini hükümdar sanma.

Nefsin hevasina kanma.

Seherde gaflete dalma.

Dilinde Allahi zikret.

Kalender cismin topraktan.

Cevherin Hüdai haktan.

Gönül camin yakaraktan.

Dilinde Allah-i zikret.

Aziz kardesim! Sui zan, nefsi hevadir. Yani nefsin arzularindandir Kulun sehvetini kamçilar, kötülük duygularini hat safhaya çikarir. Su-i zan , toplumu zulme küfre, azginliga sevk eder. Sayet bir kisi Nefsi hevaya uyarsa , isyankar durumuna düserek hüsrana ugrar. Nefsi Rahmana biat etmedigi için hak rizasini bulamaz. Halbuki, Haktaala akli, vücuda öncü kilmistir.Akli basinda olmayan kisiler, Nefsi hevayi , kendilerine öncü kabul ettikleri için; dört düsman dedigimiz, (seytan, Nefsi emmare, muhabbeti dünya ve kötü konusmalar ) in esiri olurlar ve aklin temellerini yitirirler.

Aziz kardesim! Akil on seyden mürekkeptir.Bunlardan birtanesi noksan olan kisiler deli hükmündedirler. Eger bir kimse, içkiyle midesini doldurursa veya giybet ile vaktini öldürürse; o kimseden aklin bazi rükünleri yok olur. Aklinin bazi rükünlerini yitiren kiside Allahtan uzak olur. Allahütaalayi bulmak için mutlaka aklin rükünlerinin tamam olmasi gerekir.

Simdi bu düsmanlari vücuttan nasil atariz bunu açiklamaya çalisalim. Allah- teala , kerameti Mü'min kullarina vermistir. Peyganberlerine ise Mucizeyi bahsetmistir. Keramet Mü'mine Allahin bir lutfudur. Mü'min sayu gayret edip çalisirsa gizli bir mihraba girer. Mihraptaki nisanini aydinlatir. Kast edilen manali ve hikmetli sözler ögrenir. Nisangahin kuvvediyle ilk önce Seytani kalbinden söküp atar. Sonra dil sarayindan Nefsi emmareyi çikarir. Üçüncü olarakta ; dünya sevgisini söker. Sunu unutmayalimki , dünya sevgisini kalpten atmak, okadar kolay olmaz. Herkim, Hakkin kapisina yönelerek inzivaya çekilir ve zikir ederse; o kimse gurur ve kibirden arinarak dört düsmani vücudundan atar. Sayet Hak yolda kalmaz, zikirle kalbini dol-durmazsa , dört düsman tekrar o kisinin vücuduna girerek onu Allaha ve Peyganbere asi eder.

Aziz kardesim! Sui zanni kalbinden çikaran kul, makamini yüceltmis olur. Bu hal üzere olan kisiler kerametin bazi rükünlerine el atmis olurlar. Sekiz hatanin hepsini tek, tek taniyan Mü'min gizliden gizliye hikmet seyrederki buna kerameti hafi ( gizli keramet) denir. Ancak; Mü'min bu dört düsmani zerresine kadar vücudundan atamasa, Hikmetullahi seyredemez. Her kim nefsine uyup azginlasirsa, o kimse dünyayi Ahirete tercih eder. Namazi ve zikrullahi terk ederek sehvetinin esiri olur. Bazi kimselerede yaptiklari yanlislari gizleterek o kisileri haktan göstermeye çalisir. Onlarda kendilerini kurtaracaklarini zannederler. Fakat asla zulmetten kurtulamazlar.

Aziz kardesim! hangi kalbe Allah korkusu düserse Nefsi heva ve su-i zan o kalpten ayrilir. Çünkü Allah korkusu kisiyi Haramlardan ve sehvetten ali koyar. Allahtan çok korktugu için daima sehvetten kaçarak cenneti aramaya çalisir. Nefsi hevayi tamamen terk eder ve”NIMELMASIR” makamina ulasarak, rahat eder.

Ey güzel Allahimiz! bizleri huzurundan kovarak zelil eyleme. Bizleri Nefsi Emmareden uzaklastirarak Cenneti Me'vada sabit eyle.

Ey Rabbimiz! Bizleri , dünya nimetleriyle degilde, Ebedi nimet- lerinle kandir. Cenneti Me'vada ebedi kalarak Ruyetini seyretmek istiyoruz kabul eyle. Bu fani alemden senin dostlarin olarak göçelim. Cenneti Raziyeden çok lezzet alalim. Hayret aleminde Ruyetini seyredelim. Ey Rabbimiz! 'BEN SIZE SAH DAMARI-NIZDAN DAHA YAKINIM'. Buyurdun. Peyganberin araciligiyle bizlere bildirdin. Bizde seni kendimize yakin hissederek, Seytan-in serrinden uzak olmak istiyoruz. Yüce Rabbimiz bin bir ismin hörmetine , manevi düsmanlarimizdan bizleri koru.

Aziz kardesim! Alemlerin Rabbi olan yüce Allahimiz bizlerden az gülüp çok aglamamizi istiyor. Bunun içindirki , çok aglayan Mü' minin kalbinde merhamet duygulari artar. O Mü'min Alla-hütaalanin rahmet deryasina dalarak konustugu hersözü hikme-tullahtan konusur.

Ey misli bol Rabbimiz! Çok aglayin diyorsun. aglayarak kapi- na geldim. Kalbime ilham eyle. Çünkü ben faniyim. Sen bakisin ve cömertsin. Hikmet gözesinden bana bir meme lütfetki, ben ordan, devamli olarak emeyim. Allahim ben ancak senden yardim diler ve ancak sana siginirim Bana ilham verki, hikmetinden güzel seyler konusayim.

Aziz kardesim! Kalbinde bulaniklik, kaygi, tasa bulunan kisi, Hak rizasini asla bulamaz Çünkü Allahin has kullarinda asla bu dört kötülük hasil olmaz.

Ey bin bir ismi güzel Süphanimiz! Kaffe-i Mahlukat seni tesbih eder, seni noksan sifatlardan tenzih eder.

Aziz kardesim ! Allahütaala diledigi esyayi yoktan var eder ve yarattigi esyadaki gizli hikmetleri açiga çikar. ”KUL HÜVALLAHÜ EHAD” Allahin birliginin nakli delilidir.

Ey Rabbimiz! Insani en mükemmel yarattin, insanlik ve cümle mahlukat rizkini senden ummaktadir. Rizkimiz hususunda bizleri namertlere muhtaç eyleme.

Ey insan! Mahlukatin cümlesi ölümlüdür. Gafletten uyan ve Allahini tani. Unutmaki ; Allahütaala insani yarattiktan sonra, aklini ona önder kildi.Bazi kullarin aklini tam vererek hikmetini esyada gizlemistir.

Ey insan! Akli tam olan kisi gafil olmaz. Esyaya nazar ederek mutlaka Allahi bulur. Her nereye baksa, ordan bir mana çikarir. Bal arisi dahi, akilli bir insanin Allahi bulmasi için kafidir.