Termal Şelaleleri
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Termal ŞelaleleriTermal Şelaleleri

Kaplıca alanı Termal ilçesinde bulunmasından dolayı Termal Kaplıcaları adını almıştır. Kaplıca, 3600 dönümlük bir orman arazisinde bulunmaktadır. Kaplıcanın suyunun çok değerli ve şifalı olmasından dolayı tarihte birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu bölgede hala bu medeniyetlerin etkisini korunmakta olan tarihi banyo ve eserlerle görmek mümkündür. Kaplıcanın tarihi geçmişi 2000 sene öncesine dayanmaktadır.

 
    Yalova Termal Kaplıcaları 1. dereceden doğal, arkeolojik, tarihi sit alanıdır. Bu özelliğinden dolayı sadece yurdumuzda değil yurtdışından da rağbet görüp ziyaretçiler gelmektedir. Yalova Kaplıcaları alanı çam, ıhlamur, kestane, palmiye ve asırlık ağaçların bulunduğu bir vadi içindedir. Bu eşsiz manzaranın arasında yürüyüş yapıp o güzel orman havasını teneffüs etmek bütün sıkıntı ve dertlerinizi alıp götürecek ve sizi huzura kavuşturacaktır. Ayrıca Termal Kaplıcaların hemen yanındaki Gökçedere Barajı etrafında bisiklet turu yapılabilir, 7 km uzaklıktaki Sudüşen Şelalesi’ne doğa yürüyüşü yapılabilir,
 
ÜVEZPINAR KÖYÜ VE SUDÜŞEN ŞELALESİ

    Yalova ili Termal ilçesinde Termal Kaplıcalarına 500 m. uzaklıkta olan Üvez Pınar Köyü ilin önemli bir turizm merkezidir. Üvezpınar Köyünden 8 km. uzaklıkta bulunan Sudüşen Şelalesinin çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu şelale ve çevresi doğal güzellikleri yönünden ün yapmıştır. Şelale çevresinde trekking (doğa yürüyüşü) parkuru bulunmaktadır. 
Sudüşen Şelalesi ve çevresi doğa tutkunlarına muhteşem bir şölen sunar. Şelaleye giden yol, rahat ve doğal bir yürüyüş parkuru olup, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir. Şelaleye çıkarken eşsiz bir baraj gölü, Marmara Denizi manzarası ve çok çeşitli orman faunası ile karşılaşılır ki, bu güzergâh foto safari, doğa yürüyüşü ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Panorama tepesi denizden 120 m. yükseklikte ve her mevsim yeşil bitki örtüsü ile kaplı çok güzel görüntülere sahip bir alandır. Ayrıca yörede oldukça gelişmiş turizm tesisleri bulunmaktadır.

 

GÖKÇEDERE KÖYÜ 


    Yalova ili Termal ilçesinde vadi içerisinde bulunan Gökçedere’de turistik tesisler olup, ilin turizm merkezlerinden biridir. Bu tesislere kaplıcalardan sular getirilmiştir.

 

KAPLICADA BULUNAN BANYO VE HAMAMLAR:


    Açık Havuz: Termal su ile doldurulan havuzun suyu 38 derecedir. Ayrıca dört mevsim hizmet vermektedir.
    Sıra Banyolar: 10 kabinden oluşan aile banyolardır.
    Sultan Banyo: Özel aile banyolarıdır.
    Valide Banyo: Bizans Kralı Konstantin tarafından altı kubbeli olarak yaptırılmıştır. Halen üç kubbesi yoktur. Osmanlılar döneminde Sultan Mecit tarafından onarılmış ve saray Doktoru Milligen’in tavsiyesi üzerine annesi burada tedavi gördüğünden, bu hamama valide banyo denmektedir. Banyo, erkekler ve kadınlar kısmı olarak ikiye ayrılmıştır. İçinde aslanağzı göbek taşı, havuzu, duş ve kurnaları vardır. 
    Kurşunlu Banyo: 16 asır evvel Bizanslılar döneminde imparator Justinyen tarafından yapılmıştır. Hamamın üstü kurşunlarla kaplı olduğu için günümüzde kurşunlu olarak anılmaktadır. İçinde büyük bir kapalı havuzu, sauna, duş ve banyo odaları vardır. Umumi bir banyodur. Kadın erkek karışık olarak girilmektedir. Ayrıca banyo içerisinde masaj odaları da bulunmaktadır. 

    Kaplıca İçerisinde Bulunan Şifalı Kaynak Suları:

    Göz Suyu: 59 derece sıcaklığında bulunan suyun iltihaplı olmayan göz dokusu bozukluklarına bağlı göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Kullanım şekli de bu suyla gözleri yıkamaktır.
    Ayak Suyu: Ayak Suyu, ayaklarında mantar ve çıban olanlar, romatizmalı hastalar dere kenarında çıkan sıcak suya ayaklarını sokarak şifa bulmaya çalışırlar.
    Mide Suyu: Bu su oldukça önemli görülüp birçok hastalığa iyi gelmektedir.

    Kaplıca Suyunun Özellikleri:
    Suyun Sıcaklığı: 66.2 ºC’dir.
    Fiziksel özellikler bakımında: Renksiz, Berrak
    Kimyasal özellikleri bakımından: Sodyum, kalsiyum, sülfat ve florür
    Toplam Mineralizasyonu: 1643,38 mg/l
    Suyun ph değerleri: 6,88'dur.

 
    Yalova Termal Kaplıcasının Faydaları:

    *Romatizmal hastalıklara ve adale hastalıkları fayda sağlar.
    *Dolaşım hastalıklarına iyi gelir.
    *Kırık sekellerinde fayda sağlar.
    *Cilt hastalıklarında faydalıdır.
    *Siyatik ve her türlü nevralji tedavisinde kullanılabilir.
    *Çeşitli felçler ve atrofilleri rahatsızlıklarında fayda sağlar.
    *Kadın hastalıklarında olumlu etkisi görülür.
    *Hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklarda iyileşme sağlar.
    *Metabolizma bozuklukların tedavisinde kullanılabilir.

Yalova İlçeleri

Altınova        Armutlu        Çınarcık        Çiftlikköy         Termal