Yelkovangiller
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» YelkovangillerYelkovan (kuş)

Yelkovan (Puffinus yelkouan), yelkovangiller (Procellariidae) familyasına ait bir kuş türü.

Büyüklükleri 30-38 cm, kanat açıklıkları ise 76-89 cmdir. Bu tür, doğu ve merkezi Akdeniz'de adalarda ve kıyısal sarp kayalıklarda görülür. Kışları daha çok denizlerde görülür ama küçük sayılar geç yazda Atlantik'e göç eder. Bu tür, geceleyin büyük martılar tarafından avlanmaktan kaçınmak için ziyaret edilen çukurlarda yuva yapar. Balık ve yumuşakçalarla beslenir.

Küçük yelkovan kolonileri, uçuş halinde İstanbul Boğazı'nda rahatlıkla izlenebilir. 2008 yılında Dünya Korunma Birliği tarafından, “Asgari Endişe” kategorisinden “Tehdit Altına Girmeye Yakın” kategorisine alınmıştır.


Boz yelkovan

Boz yelkovan (Calonectris diomedea), yelkovangiller (Procellariidae) familyasına ait bir kuş türü.

45-56 santimetre büyüklüğü ve 112-126 santimetre kanat açıklığıyla tanınabilirdir. Kahverengimsi-gri üst parçaları, beyaz alt parçaları ve sarımsı gagası vardır. Puffinus gravis türündeki kahverengi karın yaması, koyu omuz işaretleri ve siyah başlık yoktur.

İki alt türü vardır, bunlar: Akdeniz'e ilişkin alt tür C.d. diomedea ve Atlantik alt türü C.d. borealis'dir. Atlantik formunun daha büyük olmasına ve daha iri bir gagası olmasına rağmen görünüşte yakınca benzerdirler. En iyi altkanat desenleri ile ayrılırlar.

Balık, yumuşakçalar ve hayvanların yenemeyen kısımlarıyla beslenirler.

 

Kanatlı Hayvanlar

Horoz   Tavuk    Kaz     Ördek    Hindi    Güvercin    ispinoz Kuşu     Gordion Müzesi      Boğaziçi Hayvanat Bahçesi    Ağaçkakan     Albatros    Sultan Papağanı    Senegal Papağanı    Rosella    Abyssinian Kedisi    akbaba   Çaylak    İbibik    Kelaynak     Kiraz Kuşları    Karga Giller    sığırcık Giller   Tırmaşık kuşlar     Serçegiller      Yelkovangiller    Dalgıç kuşu    Gökkuzgun Kuşu    Arı kuşu     Yalıçapkını Kuşu     İspinoz Kuşu     Kara başlı iskete       Baştankaragiller     Muhabbet kuşu    Göçmen kuşlar        Bıldırcın    Büyük örümcek kuşu    Kızıl başlı örümcek kuşu    Alaca örümcek kuşu    Bozkır örümcek kuşu    Kızıl kuyruklu örümcek kuşu    Kızıl sırtlı örümcek kuşu    Uzun kuyruklu örümcek kuşu    Kara alınlı örümcek kuşu    çulha kuşu    Bıyıklı baştankara     Çöl toygarı