Zonguldak Yaylaları
>

MÜRŞİDE YOL VERİN BİZDE VARALIM

CANDA OLAN OL CAN NURU GÖRELİM

İLMİ KUR'AN OKUYALIM BİLELİM

İLMİ VEREN BİR ALLAH IM VAR BENİM

Nakşibendi Üveysi Ders Tarifesi

EY İNSAN KENDİNİ ASLA ÇARESİZ HİSSETME ALLAH TEALA BİR KAPI KAPAR BİN KAPI AÇAR

(İrşadi Bayburdi)

» Zonguldak YaylalarıYaylalar
  • Bölüklü yayla

Gümeli Belediyesi 2. Bölüklü yayla ve bal festivali Bölüklü yaylasında büyük bir kalabalık ve coşkuyla kutlandı. Festival renkli görüntülere sahne oldu. Katılımın yüksek olduğu festival bölüklü yaylasında gerçekleştirildi. Festivale; CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Vali Yardımcısı ve Vekili Fethi Özdemir Özdemir, Alaplı Kaymakamı Aydın Memük, Alaplı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, Ormanlı Belediye Başkanı, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dernekler, odalar ve vatandaşlar katıldı. Şehit ve gaziler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan festivalde konuşan Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, yayla turizminin canlanması için tanıtıma büyük önem verdiklerini bu kapsamda Gümeli Belediyesi 2. Bölüklü yayla ve bal festivalini düzenlediklerini söyledi. Festivallerin insanların bir araya gelerek kaynaştırma, tanıştırma yörenin canlı hale gelmesi, kültürünü tanıtmak, yöre halkının ekonomik kazanç sağlaması için yapıldığını belirten Saydam, “Öncelikle 14 Temmuz'da Diyarbakır'da şehit olan askerlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına Allah'tan sabırlar diliyorum. Festivaller insanların bir araya gelerek kaynaştırmak, tanıştırmak, yörenin daha canlı hale gelmesi, kültürünü tanıtmak, yöre halkına ekonomik kazanç sağlamak için yapılır. Bizde Gümeli Belediyesi olarak yaylalarımızı ve balımızı tanıtmak için bu festivali düzenledik. Bölgemizde ıhlamur, kestane, orman gülü ve çeşitli bitki örtüsüne sahip olmasından dolayı en önemli geçim kaynağımızdan bir tanesi de kendine has Gümeli balıdır. Gümeli balı daha çok arıcıların kestane ve ıhlamur çiçeklerinden alınan kestane balı daha ağırlıklıdır. Halk arasında Gümeli balı acı bal derler. Tabi ki balı bal gibi yemeliyiz. Bu bal bir ilaç niteliğindedir. Reçel gibi yenmez. Gümeli'de birçok kişinin geçim kaynağıdır” dedi.
Vali Yardımcısı Fethi Özdemir de, "Ben bu bölgeye iki sene önce gelmiş ve bu yaylayı çok beğenmiştim. Bugünde huzurlarınızda olmak nasip oldu. Bu bölgenin ender doğa harikalarından biri olan Gümeli Bölüklü yaylası her yönü ile korumaya ve güzelleştirmeye layık bir yer” diye konuştu.
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk de, “Böylesine muhteşem bir günde Gümeli'nin muhteşem bölüklü yaylasında muhteşem insanları ile beraber festival coşkusunu paylaşmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum. Bizleri bu anlamlı günde buluşturan Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Alaplı Kaymakam'ı Aydın Memük de, “Gümeli Bölüklü 2. Yayla Şenliği ve Bal Festivali dolayısıyla burada toplanmış bulunmaktayız. Ben bu festivale katılarak bizi onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Gerçekten Gümeli yaylaları coğrafya kitaplarına ve turizm ile ilgili belgelere baktığımızda Bölüklü yaylası Zonguldak'ın en güzel doğa harikası bir yeridir. Yine burada Bacaklı yaylası var. Alaplı'nın en yüksek tepesi durumunda burada bin, bin 600 yaşında tabiat anıtı porsuk ağaçlarımız var” diye konuştu.
Buradan Gümeli Belediye başkanı olarak festivale katılan tüm katılımcılara çok teşekkür ediyor seneye tekrar bekleriz diyorum

  • Alaplı / Gümeli Yaylası

Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde, yeşilin her tonunun görülebildiği tabiat harikası yaylalar, amatör, profesyonel fotoğrafçılar ve doğaseverler tarafından büyük ilgi görüyor.

Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, beldedeki, yeşilin her tonunun görülebildiği tabiat harikası yaylaların, amatör, profesyonel fotoğrafçılar ve doğaseverler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Gümeli Beldesinin her mevsimde fotoğrafçılar için büyük bir güzellik olduğunu söyleyen Gümeli Belde Belediye Başkanı Ahmet Saydam,"Türkiye'nin 105'inci tabiat anıtı olarak tescillenen Gümeli beldesindeki Gümeli Ormanı'nın yakınında yer aldığı 1637 metre yükseklikteki Bacaklı Yayla Tepesi ve dağın eteğindeki Bölüklü Yayla, doğal güzellikleriyle adeta ziyaretçilerimizi büyülüyor. Amatör yada profesyonel, fotoğraf çekiyorsanız ve Gümeli'ye henüz ayak basmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Tarih, doğa, insan ve her türlü hareketin iç içe girdiği enfes bir belde olarak sayısız kareler sunan beldemiz, vatandaşların araçlarıyla yada sık ormanlarının arasından akan derelerin şırıltısını dinleyerek uzun yürüyüş sonrası varabileceği yaylalar, çeşitli sporlara elverişli yamaçları, yayla çevresindeki, mayın, gürgen, Porsuk ve köknar ağaçlarının yanı sıra Karaçam, meşe, Anadolu kestanesi, çınar, defne, ısırgan, ökse otu, karayemiş, orman gülü gibi odunsu ve otsu bitki türleriyle büyülüyor. Bunların yanı sıra yaban hayatı açısından da geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan, baykuş ve kartal gibi türlerin yer aldığı ormanlarımız hem turistleri hem de doğa bilimcilerini de cezp edecek güzelliktedir" dedi.

Yayların Karadeniz turizmine katkısının arttırılmasını hedeflediklerini belirten Saydam," Bölgeyi yayla turizmine açmak için çalışmalarımız var. Beldemizin en yüksek tepesindeki Bacaklı ve eteğindeki Bölüklü Yayla'nın sık çam ormanları arasındaki evleri, yaylacılık geleneği, İğne, yayvan Yapraklı ağaçlar ve çok çeşitli orman altı bitki örtüsüyle yaylaların doğa yürüyüşü, foto safari, olta balıkçılığı, av ve yaban hayatı gibi aktivitelere yanıt veren yapısıyla Karadeniz turizmine katkısının artırılmasını hedefliyoruz" diye konuştu. - Zonguldak

Merkez Çağlı Köyü Yaylaları